Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 10.11.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
  • Konspekts 'Ražošanas organizācija. Ieņēmumi un ražošanas izmaksas', 1.
  • Konspekts 'Ražošanas organizācija. Ieņēmumi un ražošanas izmaksas', 2.
  • Konspekts 'Ražošanas organizācija. Ieņēmumi un ražošanas izmaksas', 3.
  • Konspekts 'Ražošanas organizācija. Ieņēmumi un ražošanas izmaksas', 4.
  • Konspekts 'Ražošanas organizācija. Ieņēmumi un ražošanas izmaksas', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Galējais produkts ir kopējā produkta pieaugums, kas iegūts, piesaistot vienu papildu mainīgā ražošanas faktora vienību.
Viena mainīgā faktora vienību palielinot, pārējiem faktoriem paliekot nemainīgiem, tā sākotnējā atdeve ievērojami pieaug, taču vēlāk notiek galējā produkta mazināšanās – darbojas resursu atdeves, jeb galējā produkta mazināšanās likums.8
Esošo ražošanas faktoru aizvietošana ar jauniem faktoriem ir atkarīga no laika ilguma – īslaicīgais periods ir laika periods, kurā dažus resursus, kas tiek izmantoti ražošanā, nav iespējams aizvietot. Ilglaicīgais periods ir laika periods, kurā uzņēmums var aizvietot visus ražošanas faktorus.
Tieši tagad, kad Latvijā jau vairākus gadus ir augsts inflācijas līmenis, medijos no dažāda līmeņa speciālistiem un nozares pārzinātājiem arvien biežāk parādās piebildes pa to, ka Latvijā ir zems darba ražīgums. Vienkāršiem vārdiem sakot, mēs ražojam lēni un nekvalitatīvi. Vēl tagad bieži novērojams skats, kad viens strādnieks strādā, bet četri stāv un skatās. Pie tam rakts tiek ar lāpstu, nevis ar ekskavatoru. Teorija mums saka, ka, lai panāktu maksimālu ieguvumu no saimnieciskās darbības, uzņēmējam ierobežotības apstākļos jāstrādā iespējami efektīvāk - ierobežotiem resursiem jāpalielina produkcijas apjoms9 . Diemžēl Latvijas reālā situācija no teorijas stipri atpaliek.

Autora komentārsAtvērt
Atlants