Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 04.01.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
  • Eseja 'Ārpolitikas veidošanas un īstenošanas galvenās struktūras. Latvijas un citu vals', 1.
  • Eseja 'Ārpolitikas veidošanas un īstenošanas galvenās struktūras. Latvijas un citu vals', 2.
  • Eseja 'Ārpolitikas veidošanas un īstenošanas galvenās struktūras. Latvijas un citu vals', 3.
  • Eseja 'Ārpolitikas veidošanas un īstenošanas galvenās struktūras. Latvijas un citu vals', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Uzskatu, ka šāda sistēma, kurā nav noteiktas institūcijas, kurai strīdus gadījumā būtu pēdējais vārds, ievērojami apgrūtina ASV politikas veidošanu, arī diplomātisko attiecību veidošanu un ārpolitisko mērķu noteikšanu. Ir grūti panākt kompromisu departamentu starpā, vienoties, kas padara lēnāku un neefektīvāku visu politisko procesu.
Līdzīga fragmentācija ir redzama arī vēstniecību darbā – katrs birojs darbojās neatkarīgi. Līdz ar to pastāv milzīgs koordinācijas trūkums, kas ļoti apgrūtina vēstnieku darbu.
Kopumā redzams, ka galvenā visu trīs valstu ārpolitisko dienestu iezīme ir stingri hierarhiskā struktūra, kaut gan ASV tā ir mazāk izteikta, jo tajā valda lielāka fragmentācija. Tomēr es uzskatu, ka veiksmīgas un efektīvas lēmumu pieņemšanas struktūras galvenais stūrakmens ir hierarhiska sistēma – kādam ir jābūt „galvenajam”, kas pasaka „galavārdu”. Redzams, ka ASV, kur šādas prakses trūkst, nonākt pie kompromisa un valsts vienotas nostājas attiecīgajā jautājumā ir daudz grūtāk, nekā pārējās divās manis aplūkotajās valstīs. Tas var būt nopietns šķērslis veiksmīgas un vienotas ārpolitikas īstenošanai.

Autora komentārsAtvērt
Atlants