Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.12.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Būvniecības kvalitātes kontrole, konstrukciju pieļaujamās novirzes', 1.
  • Referāts 'Būvniecības kvalitātes kontrole, konstrukciju pieļaujamās novirzes', 2.
  • Referāts 'Būvniecības kvalitātes kontrole, konstrukciju pieļaujamās novirzes', 3.
  • Referāts 'Būvniecības kvalitātes kontrole, konstrukciju pieļaujamās novirzes', 4.
  • Referāts 'Būvniecības kvalitātes kontrole, konstrukciju pieļaujamās novirzes', 5.
  • Referāts 'Būvniecības kvalitātes kontrole, konstrukciju pieļaujamās novirzes', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Lai mērījumu rezultātus neietekmētu instrumentu kļūdas, teodolīts pirms lietošanas jāpārbauda un varbūtējās kļūdas jāizlabo.
Pārbaudes izdara šādā kārtībā:
1.pārbaude - YY┴VV. Cilindriskā līmeņrāža asi nostāda paralēli virzienam s1 s2 kas iet caur divām paceļamām skrūvēm, un griežot tās pretējos virzienos, burbulīti ievirza nullpunktā. Pēc tam pagriež alidādi par 900 , lai līmeņrādis nostātos perpendikulāri līnijai s1 s2 un, griežot tiešo paceļamo skrūvi s3 , ievirza burbulīti atkal nullpunktā. Tad alidādi pagriež vēl pa 1800 un novēro burbulīša stāvokli. Ja burbulītis palicis nullpunktā, tad prasība ievērota. Burbulīša novirze pēc pagriešanas par 1800 nedrīkst pārsniegt vienu iedaļu.
Ja uz alidādes atrodas līmeņrāža krusts, tad pārbaudi izdara abiem līmeņrāžiem reizē: viena līmeņrāža asi nostāda paralēli virzienam, kas iet caur divām paceļamām skrūvēm, un, griežot tās pretējos virzienos, ievirza šī līmeņrāža burbulīti nullpunktā, bet ar trešo paceļamo skrūvi ievirza burbulīti nullpunktā otrajam līmeņrādim. Tad pagriež alidādi par 1800 un novēro abu burbulīšu stāvokli. Ja tie paliek nullpunktā, tad prasība izpildīta attiecībā pret abiem līmeņrāžiem.
pārbaude - KO┴HH. Ja šī prasība nav izpildīta, tad tālskata kolimācijas ass KO veido ar perpendikuluru, kas novilkts pret tālskata horizontālo griešanās asi HH kādu leņķi c ko sauc par tālskata kolimācijas kļūdu. Pirms šīs pārbaudes teodolīta vertikāla ass jānostāda svērteniskā stāvoklī ar cilindriskā līmeņrāža palīdzību, tātad jābūt ievērotai pirmajai prasībai, un limbs jānostiprina nekustīgi, piegriežot limba nostiprināmo skrūvi. Tad tālskati 1. stāvoklī LL vizē uz kādu attālāku punktu P(100-200 m.), lai vizūras ass praktiski būtu horizontāla, un izdara nolasījumus no abiem nonijiem: no pirmā – grādus un minūtes, bet no otrā- tikai minūtes. Par šī nolasījuma N1 galīgo lielumu pieņem pirmajā nonijā nolasītos grādus, bet minūtes pieņem kā aritmētisko vidējo no abiem nonijos nolasītajām minūtēm. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants