Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.12.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Multinacionālās korporācijas, to darbība', 1.
  • Konspekts 'Multinacionālās korporācijas, to darbība', 2.
  • Konspekts 'Multinacionālās korporācijas, to darbība', 3.
  • Konspekts 'Multinacionālās korporācijas, to darbība', 4.
  • Konspekts 'Multinacionālās korporācijas, to darbība', 5.
  • Konspekts 'Multinacionālās korporācijas, to darbība', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Ievads. Pēdējā laikā presē un citos masu medijos bieži sastopamies ar jēdzienu multinacionālās korporācijas (MNK). Ko tas nozīmē un kas tad īsti tās ir? Nav vienkāršas un vispārēji atzītas šo uzņēmumu definīcijas. Esošās definīcijas var iedalīt pēc to kritērijiem: Piederība, Tautību sajaukums galvenajā pārvaldē(Nationality mix of headquarter managers), u.c.
Piederības kritērijs. Uzņēmums ir multinacionāls tikai tad, ja kompānija pieder divu vai vairāku valstu fiziskām vai juridiskām personām, piemēram, Royal Dutch/Shell un Unilever, ko kontrolē briti un holandieši, taču pēc šīs definīcijas tikai retas par multinacionālām uzskatītas korporācijas varētu tikt pie tādām pieskaitītas. Lielākā daļa MNK pieder vienas valsts fiziskām vai juridiskām personām.
Tautību sajaukums galvenajā pārvaldē struktūrās. Starptautisks uzņēmums ir MNK, ja tā vadītāji ir dažādu valstu pilsoņi. Parasti vadītāji ir no valsts, kurā atrodas šī uzņēmuma galvenā pārvalde (headquarters). Pašlaik arī pēc šī kritērija maz kompāniju atbilst šim kritērijam.…

Atlants