Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.10.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 14 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Zīdtauriņi un zīdkopība', 1.
  • Konspekts 'Zīdtauriņi un zīdkopība', 2.
  • Konspekts 'Zīdtauriņi un zīdkopība', 3.
  • Konspekts 'Zīdtauriņi un zīdkopība', 4.
  • Konspekts 'Zīdtauriņi un zīdkopība', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Sistemātika. Dzīvnieku valsts, posmkāju tips, klase – INSECTA, kārta – LEPIDOPTERA, dzimta BOMBYCIDAE, suga – BOMBYX MORI.
Zīdtauriņu uzbūve. Zīdtauriņu spārnu izpletums ir 2 līdz 6 centimetri. Taustekļi sieviešu dzimtas zīdtauriņiem – spalviņveidīgi, vīriešu – ķemmveidīgi. Gludajiem kāpuriem pie visiem vēdera posmiem ir neīstas kājas un ragam līdzīgs izaugums astē. Zīdtauriņiem raksturīgas īpašības: uz baltajiem spārniem labi saskatāms dzīslojums, matains, drukns ķermenis, āķveida spārnu gali. Zīdtauriņa tēviņa lielie, zarotie taustekļi ir īpaši jūtīgi. Zīdtauriņš ir tik ļoti domesticēts, ka zaudējis spēju lidot un baroties, jo mutes orgāni tam ir atrofējušies.
Zīdtauriņu attīstība. No zīdtauriņa oliņām pēc 10 – 12 diennaktīm izšķiļas kāpuri. Tos sauc arī par zīdvērpējiem. Tikko izšķīlušies, tie ir tumši, matoti, 3 mm gari un 0,0004 g smagi. Kāpuri ir ēdelīgi, tie barojas nepārtraukti visu diennakti, to attīstības cikls ilgst 25 – 28 diennaktis, un cikla beigās to masa ir 4 g. 40% kāpura masas aizņem pārveidots siekalu dziedzeris, kurā veidojas zīda masa kūniņai, tāpēc šo dziedzeri sauc par zīda dziedzeri. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants