• Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis

     

    Konspekts5 Ekonomika

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 25.02.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis', 1.
  • Konspekts 'Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis', 2.
  • Konspekts 'Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis', 3.
  • Konspekts 'Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis', 4.
  • Konspekts 'Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis', 5.
  • Konspekts 'Kopējais piedāvājums. Makroekonomikas līdzsvars. IS - LM modelis', 6.
Darba fragmentsAizvērt

3. Kādas sakarības atspoguļo IS un LM līknes?
Stāvoklis valsts tautsaimniecībā ir cieši saistīts ar situāciju preču un naudas tirgos, jo tur notiekošie procesi var ietekmēt saražoto kopproduktu un nacionālo ienākumu. Taču uz šiem tirgiem iedarbojas valsts fiskālā un monetārā politika, kura var ieviest izmaiņas šajos tirgos. Tā kā starp šīm ekonomiskām pastāv cieša sakarība un mijiedarbība, tad rodas nepieciešamība pēc modeļa, kas apvienotu abus tautsaimniecības tirgus un parādītu faktorus, kas vienlaicīgi ietekmē situāciju tajos. Lai nodrošinātu šo nepieciešamību ekonomikas teorijā izmanto IS-LM modeli. Šis modelis vienotā sistēmā sasaista preču un naudas tirgus un parāda tādas kopējā ienākuma un procenta likmes kombinācijas, kad līdzsvars veidojas vienlaicīgi abos tirgos. Ļoti būtisku vietu ieņem tieši procentu likme (r), jo tā iespaidu situāciju gan preču, gan naudas tirgos.
IS līkne parāda līdzsvaru preču tirgū. Nosaukums atvasināts no investīcijām jeb investment un ietaupījumiem jeb savings, jo tirgū tiek piedāvāti ietaupījumi (S) un pieprasītas investīcijas (I). IS līknes katrā punktā veidojas tādas procentu likmes un ienākuma kombinācija, kas veido līdzsvaru preču tirgū( tas parasti saistīts ar investīciju un ietaupījumu vienādību I=S). IS līkne atspoguļo sakarību, ka paaugstinoties procentu likmei, ienākums samazinās. Tātad šī līkne parāda savstarpējo sakarību starp procenta likmi un nacionālo ienākumu, ja ietaupījumi ir vienādi ar investīcijām un preču tirgus ir līdzsvarā.
Savukārt LM līkne parāda procenta likmes un nacionālā ienākuma kombinācijas, kurās kopējais naudas pieprasījums un piedāvājums ir vienāds un naudas tirgus atrodas līdzsvarā. LM līkne parādā sakarību, ka palielinoties ienākumam, naudas pieprasījums pārvietosies un paaugstināsies procenta likme. Tātad pastāvot noteiktam naudas piedāvājumam, nacionālā ienākuma līmenis ietekmēs naudas pieprasījumu un līdz ar to –procenta likmi. 8

4.Kā mainās procentu likme (r) un izlaides apjoms (Y), ja Centrālā Banka realizēs lētas naudas monetāro politiku? Izmantojiet grafisko analīzi.
Kā zināms, tad manipulējot ar procenta likmi, valsts var realizēt „lētas” naudas politiku. Šo politiku valsts izmanto ekonomiskās krīzes laikā, kad ekonomikā vērojama lejupslīde vai lēna izaugsme.

Autora komentārsAtvērt
Atlants