Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 01.04.2019.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 1.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 2.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 3.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 4.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 5.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 6.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 7.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 8.
  • Konspekts 'Ķīmiskās vielas ikdienas precēs', 9.
Darba fragmentsAizvērt

7 Vielu plašāks skaidrojums.
1. Zobu pasta- Ūdens, silīcija hidrāts, sorbīts, dinātrija pirofosfāts, nātrija lautilsulfāts, celulozes gumija, nātrija hidroksīds, aromāts, karbomērs, nātrija fluorīds, nātrija saharīns, ksantāna gumija, limonēns, Cl 77891, Cl 74160.
Silīcija hidrāts- abrazīvs aplikuma noņēmējs un zobu balinātājs. Gatavots no kristalizēta kvarca, smilts un krama maisījuma. Ilgstoši tīrot zobus ar pastu, kuras sastāvā ir šis savienojums, tiek vājināta zobu emalja, jo tā tiek berzta ar raupju līdzekli, tāpat tiek izjaukts emaljas atjaunošanās process. Retos gadījumos iespējami smaganu iekaisumi un/vai mutes dobuma kairinājums.
Sorbīts jeb saldinātājs- zobu pastas mīkstinātājs mīkstinātājs, aizkavē zobakmens veidošanos. Ja viela organismā nonāk lielās devās, rodas vēdergraizes, meteorisms(vēdera uzpūšanās) un/vai caureja.
Dinātrija pirofosfāts -zobakmens noņēmējs.
Nātrija lautilsulfāts -viela, kas palīdz zobu pastai putot. Patiesībā tas nemaz nav nepieciešams. Tas ir tīrošs, raupjš ķīmisks tīrītājs, kuru dažkārt izmanto kā motoru ateļļotāju, grīdas mazgāšanas līdzekļos. Šī viela var kairināt mutes gļotādu, izraisīt mutes čūlas, stomatītu vai kontaktekzēmu(ādas iekaisums, kas rodas ādai cieši saskaroties ar kādu alergēnu, rodas apsārtums un nieze) ASV Toksikoloģijas koledžas speciālisti ir atklājuši, ka šī viela, saskaroties ar ādas audiem, lēni un ilglaicīgā laika posmā var radīt acu, smadzeņu, sirds un aknu bojājumus. Pat tikai 0,5% koncentrācijā, var radīt ādas kairinājumu.
Celulozes gumija -celulozes sveķi – biezina zobu pastu, piesaista ūdeni, veidojot tās struktūru.
Nātrija hidroksīds-sārms, kuru bieži izmanto ķīmiskā ūdens attīrīšanai, spēcīga bāze dažādiem tīrīšanas līdzekļiem. Var izraisīt ādas kairinājumu.
Aromāts- zobu pastas garšas uzlabotājs, kas var izraisīt alerģiskas īpašības – smaganu asiņošanu un to iekaisumus, mutes čūlas. Vairums gadījumu iegūst no naftas atvasinājumiem, kas var būt kancerogēni.
CI 77891, CI 74160- baltais un zilais pigments, zobu pastas krāsvielas, kas tāpat kā garšas pastiprinātājs var izraisīt alerģiskas reakcijas, nervozitāti un koncentrēšanās traucējumus, galvassāpes u.c. reakcijas.
Karbomērs – zobus balinoša viela.

Autora komentārsAtvērt
Atlants