Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 01.11.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Elektromagnētiskie starojumi', 1.
  • Konspekts 'Elektromagnētiskie starojumi', 2.
  • Konspekts 'Elektromagnētiskie starojumi', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Starojums
Infrasarkanais starojums

Starojuma avoti
Saule ir galvenais infrasarkanā siltuma avots. Saules stariem izejot cauri mālam, akmeni un smiltīm (keramikai), tie rada infrasarkanos starus. Kad tos absorbē ķermenis, rodas siltums, kas ir dziedējošs. Visi sakarsēti ķermeņi izstaro nepārtrauktu infrasarkano spektru.

Kopīgās īpašības
Elektromagnētiskie stari ir gan viļņu, gan īpaši daļiņu plūsma noteiktā virzienā, kas izplatās ļoti ātri, proti, ar gaismas ātrumu. Šīm daļiņām nav svara, bet piemīt noteikta enerģija. Apkārtējā vide un cilvēks elektromagnētisko starojumu spējam uztvert tikai noteiktās devās, kvantu veidā, kāds nokļūst augstākā enerģētiskā stāvoklī.

Raksturīgās īpašības
Viļņa garums 700 nm līdz 1 mm. Šo viļņu garums ir lielāks nekā redzamajai gaismai, bet mazāks nekā radioviļņiem. Infrasarkano starojumu sauc arī par siltumstariem. Pēc viļņa garuma infrasarkano starojumu iedala tuvajā (0,7-1,4 um), vidējā (1,4-15 um) un tālajā (15-1000 um). Tālā infrasarkanā starojuma tālāko galu dažreiz nodala atsevišķi kā terahercu radiāciju

Pielietojuma labvēlīgās īpašības
Izmanto infrasarkanajā saunā, profilaktiskās ārstēšanas, ēdienu gatavošanas, žāvēšanas un apkures jomā Aizstāj potenciāli kaitīgo mikroviļņu tehnoloģiju. Vislabvēlīgāko iespaidu uz cilvēka organismu (lietojot mērenās devās) rada garo viļņu infrasarkanais starojums, īpaši tā daļa, kas aptver vidējo diapazonu jeb “dzīvības stari”.

Pielietojuma sliktās īpašības
Var izraisīt sliktu savienojumu, pārslogot kabeļus vai vadus.

Atlants