Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.10.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 1.
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 2.
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 3.
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 4.
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 5.
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 6.
  • Konspekts 'Totalitārisma režīms, tā ietekme uz PSRS ekonomiku, politiku un pilsoņu garīgo d', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Tēzes


Totalitārisma vara PSRS pastāvēja no 1923. līdz 1985. gadam, kad pie varas nāca M. Gorbačovs, kurš valstī ieviesa demokrātisku režīmu.

Totālajā režīmā zinātne nevar attīstīties vienmērīgi, jo tā pakļauj, vai izdara spiedienu un zinātniekiem. Zinātnes attīstība tiek bremzēta, jo zinātniekiem, izjūtot totalitāras varas formas spiedienu no valsts varas puses, tiek iznīcināta cilvēka- zinātnieka elementāra jaunrades forma.

Totalitārā valsts patvaļa un nelikumība ir nešķirami jēdzieni. Totalitārais režīms ignorē visus valsts izdotos likumus, pat pašas pieņemtos, taču melīgi turpina apgalvot, ka stingri un nepārprotami ievēro vēsturiskās tiesības, kas uzskatītas par visas pasaules pieņemtās likumu varas izcelsmes avotu.

Totalitārisma režīmā, kas valdīja PSRS Staļina vadīšanas laikā, visa literatūra tika pakļauta lielai cenzūrai. Lai arī strauji attīstījās kultūra (tika atvērts liels skaits bibliotēku, teātru utt), tomēr visi pasākumi bija jāsaskaņo ar valsts varu un to būtība nedrīkstēja būt pretēja valsts gribai.

Nākusi no vienpartiju sistēmas, veidojusies kā valdība, kurā varu diktē “personības kults” jeb darbojas vadoņa princips, totalitāru valdību jau sākotnēji var raksturot kā patvaļīgu, neierobežotu varu, kas kalpo viena cilvēka interesēm un ir pretrunā ar pārējo interesēm un no otras puses vadoņa un tautas savstarpējās bailes. Jo totalitārā kundzība ir vienīgā varas forma, ar kuru līdzāspastāvēšana nav iespējama. Tā neatspēko pretējās opozīcijas argumentus, tā konsekventi deva priekšroku metodēm, kas draudēja ar nāvi, nevis nodarbojās ar pārliecināšanu, kas radīja teroru nevis pārliecību.

Totalitārisma būtība

Totalitārisma vara PSRS pastāvēja no 1923. līdz 1985. gadam, kad pie varas nāca M. Gorbačovs, kurš valstī ieviesa demokrātisku režīmu.

Atlants