Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.01.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Laikposms: 2000. - 2010. g.
  • Referāts 'Eksports un imports', 1.
  • Referāts 'Eksports un imports', 2.
  • Referāts 'Eksports un imports', 3.
  • Referāts 'Eksports un imports', 4.
  • Referāts 'Eksports un imports', 5.
  • Referāts 'Eksports un imports', 6.
  • Referāts 'Eksports un imports', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Ar eksportu ekonomikā saprot vienā vai vairākās valstīs saražotu preču pārdošanu citās valstīs. Tas pats attiecas arī uz pakalpojumiem. Eksports, tāpat kā imports, ir svarīgākie starptautiskās tirdzniecības aspekti.
Eksportu ietekmē:
Reālais iekšzemes kopprodukts ārvalstīs. Ja tas pieaug, ārzemnieki vairāk pērk importa preces, un tas labvēlīgi ietekmē eksportu.
Valsts iekšzemē ražoto preču un pakalpojumu cenas salīdzinājumā ar tādu pašu izstrādājumu cenām ārvalstīs. Ja tās ir zemākas, tad, piemēram, Latvijā ražotās preces ārzemnieki iegādājas vairāk.
Valūtas kurss. Ja nacionālās valūtas kurss pieaug, tas nesekmē preču eksportu, jo iekšzemes preces ir salīdzinoši dārgākas nekā ārvalstīs ražotās un Latvijas ražotājiem nav izdevīgi tās ražot eksportam.
Stabila un ilglaicīga eksporta izaugsme ir vitāli svarīga sabalansētai Latvijas ekonomikas attīstībai. Stabils eksporta pieaugums ļautu ne tikai uzlabot situāciju ar tekošā konta deficītu un samazināt ārējo nesabalansētību, kas ir viens no lielākajiem makroekonomiskajiem riskiem Latvijas ekonomikā, bet arī radītu pamatu ienākumu un labklājības kāpumam valstī. Turklāt svarīgi ir ne tikai eksporta pieauguma tempi, bet arī strukturālās izmaiņas. Ekonomiskie pētījumi pierāda, ka ilgtermiņa periodā eksporta komplicētības jeb eksporta strukturālās attīstības līmenis ir cieši saistīts ar labklājības līmeni valstī (ar iekšzemes kopproduktu uz vienu iedzīvotāju). …

Autora komentārsAtvērt
Atlants