Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 31.01.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Kods un kodu sistēmas', 1.
  • Referāts 'Kods un kodu sistēmas', 2.
  • Referāts 'Kods un kodu sistēmas', 3.
  • Referāts 'Kods un kodu sistēmas', 4.
  • Referāts 'Kods un kodu sistēmas', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Mediju vidē izmanto daudzlīmeņu zīmju sistēmu struktūras. Dažas zīmes jau vairs nepastāv, jo tās latviešu auditorija vairs neatpazīst
Kādus kodus izvēlēties – tā jau ir izvēle no kopuma. Kods ir sakārtošanas veids. Ja vienā vēstījumā tiktu izmantoti vairāki dažādi kodi, ziņojums varētu palikt nesaprasts un neuztverts. Var izvēlēties gan atšķirībās vienkāršākus, gan sarežģītākus kodus. Piemēram, ja ziņojumā izmantotas vairākas valodas, kas cēlušās no dažādām pasaules malām, piemēram, latviešu, meksikāņu un ķīniešu, ir skaidrs, ka latviešu ziņas interpretētājam būs saprotama tikai daļa ziņojuma, tāpat arī meksikāņu izcelsmes ziņas interpretētājam, bet kubietis, visticamāk, ziņu nemaz nevarēs uztvert. Taču, arī rakstot latviešu valodā, ir iespējams izmantot dažādus, savstarpēji nesaistītus kodus, kas traucētu ziņas uztvērējam uztvert ziņojuma būtību. Piemēram, piektās klases skolnieks diez vai saprastu akadēmiskos augstskolu tekstus, un pilnīgi iespējams, ka pensionārs nesaprastu tekstu, kas rakstīts latviešu jauniešu žargonā.
Mediju vidē katram notikumam ir savs konteksts. Tādējādi rodas komunikatīvā situācija, kas maina vēstījuma nozīmi, funkciju un maina vēstījuma jēdzienisko „svaru”. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants