Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.11.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Statistiskā novērošana', 1.
  • Konspekts 'Statistiskā novērošana', 2.
  • Konspekts 'Statistiskā novērošana', 3.
  • Konspekts 'Statistiskā novērošana', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Parasti dažādos kopas vienību atlases paņēmienus apvieno un savstarpēji kombinē, izveidojot kādu noteiktu izlases veidu: īsti nejaušā izlase vai vienkāršā gadījumizlase, mehaniskā izlase, tipoloģiskā izlase jeb stratificētā izlase, sērijveida jeb ligzdveida izlase, kombinētā izlase, daudzpakapju izlase, daudzfāzu izlase .
Atkarībā no ietekmes rakstura un pakāpes uz statistiskās novērošanas gala rezultātiem, no neprecizitātes izcelšanās avotiem un iemesliem, kuras ir pieļaujamas statiskās novērošanas procesā, parasti izdala: reģistrācijas kļūdas un izlases reprezentācijas kļūdas.
Reģistrācijas kļūdas iedala nejaušās kļūdās un sistemātiskās kļūdās. Reģistrācijas kļūdas var but pie pilnās novērošanas u pie izlases novērošanas. Tas rodas nepareizu faktu noteikšanas vai to nepareiza pieraksta dēļ. No tām var izvairīties pie pareizas statistiskās novērošanas organizācijas un veikšanas. Izlases jeb reprezentācijas kļūdas ir saistītas ar izlases novērošanu un rodas tāpēc, ka izlases kopa nepilnīgi reproducē ģenerālkopu. Izvairīties no izlases kļūdas nevar, bet, izmantojot varbūtības teorijas metodes, šīs kļūdas var samazināt līdz minimālām nozīmēm, kura robežas nosaka ar pietiekami lielu precizitāti. Izlases kļūdas ir izlases un ģenerālkopasraksturotāju neatbilstība, kas ir saistīa ar izlases metodes būtību. Izlases kļūdas var būt sistemātiskas vai nejaušas .

Atlants