Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.09.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Konfliktu strukturālais un dinamiskais raksturojums', 1.
  • Konspekts 'Konfliktu strukturālais un dinamiskais raksturojums', 2.
  • Konspekts 'Konfliktu strukturālais un dinamiskais raksturojums', 3.
  • Konspekts 'Konfliktu strukturālais un dinamiskais raksturojums', 4.
  • Konspekts 'Konfliktu strukturālais un dinamiskais raksturojums', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Konflikta struktūra un dinamika tiek uzskatīti par vieniem no svarīgākajiem konfliktu raksturojošiem parametriem. Jo, lai noskaidrotu konflikta būtību, ir svarīgi definēt tā galvenos komponentus.
Konfliktu var apskatīt kā vairāku saskaitāmo kopumu:


Konflikta situācija – tās ir uzkrājušās pretrunas, konflikta patiesie cēloņi. Incidents – apstākļu sakritība, kāds notikums, kas izraisa uzkrāto pretrunu ārēju izpausmi, tas ir konflikt iemesls (Шейнов В. П., 1997) [2:123.lpp.]. Pētījumi rāda, ka vairākums gadījumos konfliktus izraisa šādi iemesli: cilvēku dažādie uzskati, atšķirīgas domas par vienu un to pašu; cilvēku dažādās intereses; situācijas, kad netiek apmierinātas cilvēku pamatvajadzības; atšķirīgi resursi; atšķirīgi veidi psiholoģisko vajadzību realizēšanai; atšķirīga vērtīborientācija [2:124.lpp.]. Jāatzīst, ka bieži konflikta patiesos iemeslus ir grūti noskaidrot, jo ļoti bieži cilvēka ir it kā pretēja tā patiesajiem mērķiem. Būtībā katrs cilvēks ne tikai atšķirīgi uztver notiekošo, atšķirīga ir arī katra cilvēka interpretācija par notiekošo, tāpēc jebkurā situācijā var arī runāt gan par konflikta subjektīvajiem, gan objektīvajiem cēloņiem.
Krievu psihologi A.Ancupovs un A.Šipilovs piedāvā daudz detalizētāku konflikta struktūras atspoguļojumu (1.att.) [1: 167.-168.lpp.; 2:123.-124.lpp].…

Autora komentārsAtvērt
Atlants