Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.01.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Politiskās institūcijas. Tiesu vara', 1.
  • Konspekts 'Politiskās institūcijas. Tiesu vara', 2.
  • Konspekts 'Politiskās institūcijas. Tiesu vara', 3.
  • Konspekts 'Politiskās institūcijas. Tiesu vara', 4.
  • Konspekts 'Politiskās institūcijas. Tiesu vara', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Tas, kādā veidā politiskie aktieri iedarbojas uz tiesu varu, sīkāk ir izklāstīts nākamajos jautājumos. Šajā sadaļā izklāstīšu tos paņēmienus kā iespējams iedarboties uz tiesu varu.
1.Finansējuma piešķiršana. Tiesu varas budžets ir atkarīgs no tā, cik daudz attiecīgajā gadā tai piešķirs saeima. Līdz ar to rodas iespējamība ietekmēt tiesu varu pēc principa- cik jūs mums, tik mēs jums.
2.Tiesnešu iecelšana. Tiesneši tiek iecelti no parlamenta, kas balso par attiecīgā tiesneša vai prokurora apstiprināšanu vai noraidīšanu. Tā piemēram Latvijā neapšaubāmi ir redzams, ka tiesu vara ir politizēta. Līdzko paceļas jautājums par kāda atbildīgāka amata kandidātiem tiesu varas sistēmā, tā neapšaubāmi politiskajā arēnā sākas nopietnas cīņas.
3.Politiskais spiediens uz tiesnešiem. Parasti tas vērojams tranzītsabiedrībās, kurās politiķi nebaidās par savu prestižu ietekmējot tiesu varu. Tā piemēram Bankas Baltija lieta, pedofilijas lieta neapšaubāmi bija ļoti politizētas- bija jūtams politiķu pastiprināts spiediens uz tiesu varu. Daļēji tā rezultātā arī atkāpās ģenerālprokurors Jānis Skrastiņš.
4.Parlamenta “visvarenums”. Parlaments izdara spiedienu uz tiesu varu caur savām izmeklēšanas komisijām.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants