Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.10.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Īss ieskats bobsleja vēsturē pasaulē un Latvijā', 1.
  • Referāts 'Īss ieskats bobsleja vēsturē pasaulē un Latvijā', 2.
  • Referāts 'Īss ieskats bobsleja vēsturē pasaulē un Latvijā', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Bobslejs radies 1884.gadā, to radīja anglis Vilsons Smits, mūsdienu bobsleja trases ir vismaz 1500m garas, un tām ir vairāk par 15 virāžām. Kopš 1924.gada ziemas Olimpiskajām spēlēm (Šamonī) bobslejs ir olimpiskais sporta veids. Pirmās bobsleja sacensības notika Šveicē.
Bobslejs savu vārdu ieguva 1892.gadā, starptautiskā bobsleja federācija (Federation Internationale de Bobsleigh et Tobagganing jeb vienkārši FIBT) ir dibināta 1923.gadā. Bobslejs ir viens no retajiem ziemas sporta veidiem, kurā laiks tiek ņemts līdz pat sekundes simtdaļām. Pasaules kausa posmos, bobslejistiem gan divniekos, gan četriniekos ir divi braucieni, katras sacīkstes notiek atsevišķās dienās, bet Olimpiskajās spēlēs un Pasaules čempionātos, laiki tiek summēti no četriem braucieniem, dienā aizvadot divus braucienus. Bobsleja sacensības pārsvarā notiek nedēļas nogalēs, tas ir sestdienās un svētdienās, ir reizes, kad sacīkstes tiek aizvadītas piektdienās un sestdienās, tā pārsvarā notiek, ja sacīkstes tiek aizvadītas Ziemeļamerikā.
Viens no populārākajiem Latvijas ziemas sporta veidiem - bobslejs - 2005.g. martā atzīmēja 25 gadu jubileju. Jau kopš laika, kad PSRS sāka apgūt "jauno" sporta veidu - bobsleju, tajā nozīmīga loma bijusi arī latviešiem. Šajā neilgajā laika posmā Latvijas bobslejisti ir izcīnījuši medaļas visaugstākā ranga starptautiskajās sacensībās. Jau 1984.g. Ziemas Olimpiskajās spēlēs Sarajevā Zintis Ekmanis izcīna bronzas medaļu. 1984.g. Jānis Ķipurs iegūst I vietu Eiropas čempionātā. 1985.g. I vietu Eiropas čempionātā izcīna Zintis Ekmanis. 1988.g. Ziemas olimpiskajās spēlēs Kalgarī Jānis Ķipurs kļūst par zelta un bronzas medaļu laureātu. Šie izcilie sasniegumi tika panākti ar pašu Latvijas treneru, konstruktoru un entuziastu radītām bobsleja kamanām.Sākoties cīņai par Latvijas valstisko neatkarību, pēc asiņainajiem notikumiem Viļņā, mūsu republikas vadošie bobslejisti 1990. g. janvārī atsakās piedalīties Pasaules čempionātā PSRS izlases komandas sastāvā. Viņi aktīvi iesaistījās barikāžu cīņās, piedalījās Ministru Padomes ēkas apsardzē.

Atlants