Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Patērētāju aizsardzība Latvijā', 1.
  • Referāts 'Patērētāju aizsardzība Latvijā', 2.
  • Referāts 'Patērētāju aizsardzība Latvijā', 3.
  • Referāts 'Patērētāju aizsardzība Latvijā', 4.
  • Referāts 'Patērētāju aizsardzība Latvijā', 5.
  • Referāts 'Patērētāju aizsardzība Latvijā', 6.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Grozījumi    26
Darba fragmentsAizvērt

Šajos desmit neatkarības gados jau esam pieraduši, ka mūsu valsts likumdošana mainās, pie tam, dažkārt ļoti strauji.
Šī brīža aktualitāte ir likumdošanas izmaiņas patērētāju tiesību aizsardzības sfērā un konkrētāk - pašā Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Vispirms jāatzīmē, ka likuma grozījumi iedalāmi divās daļās, jo daļa stājās spēkā jau 2001. gada 26. decembrī, bet daļa vēl tikai stāsies spēkā 2003. gada 1. janvārī.
Grozījumi paredz ražotāja, pārdevēja un pakalpojuma sniedzēja pienākumu nodrošināt preces vai pakalpojuma atbilstību līguma noteikumiem un pagarina atbildības periodu (no 2003. gada 1. janvāra - pretenziju pieteikšanas termiņš būs divi gadi no preces iegādes vai pakalpojuma sniegšanas dienas). Ražotājs, pārdevējs vai pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgs par jebkuru neatbilstību līguma noteikumiem, kas eksistē preces pārdošanas vai pakalpojuma sniegšanas brīdī.
Likuma grozījumi arī paplašina pakalpojuma jēdzienu, norādot, ka arī līguma pildīšana, saskaņā ar kuru tiek iznomāta kāda lieta, ir uzskatāma par pakalpojumu.
Bez tam, papildināts arī nosacījumu klāsts, kas raksturo, kādi līguma nosacījumi uzskatāmi par negodīgiem. Kā jau zināms, ja noslēgtajā līgumā ietvertie nosacījumi tiek atzīti par netaisnīgiem, tad tos pēc patērētāja pieprasījuma atzīst par spēkā neesošiem.
Likuma grozījumi paredz arī aizliegumus, un tie ir sekojoši:
vārda "garantija" un citas līdzīgas nozīmes vārda lietošana aizliegta, ja tas neatbilst likumā noteiktajām prasībām;
pārdevējam aizliegts piedāvāt vai pārdot viltotu preci.
Ja uzņēmējs nav ievērojis aizliegumu, par to iestājas administratīvā atbildība, savukārt patērētājam arī šādos gadījumos saglabājas likumā paredzētās tiesības.
Kā ļoti nozīmīgs likuma grozījums jāatzīmē arī tas, ka šobrīd ieviestas jaunas likumdošanas normas, kas regulē izpārdošanas un cenu atlaižu izsludināšanas. Šādiem pasākumiem jānorit ierobežotā laika posmā, turklāt attiecīgās preces vai pakalpojuma cena, kurai tiek noteiktas atlaides, nedrīkst mainīties vismaz mēnesi pirms cenu pazemināšanas, atlaižu vai izpārdošanas publiskas izsludināšanas.

Atlants