Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.10.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Racionāla uztura pamati', 1.
  • Konspekts 'Racionāla uztura pamati', 2.
  • Konspekts 'Racionāla uztura pamati', 3.
  • Konspekts 'Racionāla uztura pamati', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Dižais krievu zinātnieks I.Pavlovs savos darbos aizrādīja, ka dzīvnieku un cilvēku organisms atrodas ciešā savstarpējā saistībā ar ārējo vidi, kas nepārtraukti iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu.
Viens no svarīgākajiem ārējās vides faktoriem ir uzturs, kas nonāk organismā un piedalās visās dzīvības norisēs. Uzturs ietekmē centrālo un perifēro nervu sistēmu, un caur to arī visu organismu.
Lai uzturs būtu pareizi organizēts, noteikti jāzina, kāda nozīme ir atsevišķām uzturvielām un cik liela ir to vajadzība atkarībā no cilvēka vecuma, profesijas, sociālajiem sadzīves apstākļiem un atkarībā no klimata.
Kā zināms, olbaltumvielas ir visas dzīvības pamats, jo katra dzīva šūna, jebkuri organisma audi sastāv galvenokārt no olbaltumvielām. Tādēļ augšanai un audu atjaunošanai, kā arī jaunu šūnu veidošanai, ir pilnīgi nepieciešama nepārtraukta olbaltumvielu piegāde.
Dažādu uzturlīdzekļu olbaltumvielām nav vienāda vērtība. Dažas no tām ir cilvēka ķermeņa olbaltumvielām pēc savas uzbūves un ķīmiskā sastāva tuvas, t.i., satur visas sastāvdaļas (aminoskābes), kas nepieciešamas šo olbaltumvielu uzbūvei. Citas olbaltumvielas no tām ievērojami atšķiras un ir tādēļ mazāk vērtīgas. Augsta uzturvērtība ir gaļas, zivju, piena, olu, kā arī dažu dārzeņu olbaltumvielām. Tā, piemēram, vērtīgas olbaltumvielas ir kartupeļos un kāpostos.

Autora komentārsAtvērt
Atlants