Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 1.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 2.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 3.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 4.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 5.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 6.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 7.
  • Konspekts 'Gaujas Nacionālais parks', 8.
Darba fragmentsAizvērt

Nacionālā parka mērķi.

Nacionālais parks izveidots, lai aizsargātu unikālu ģeoloģisko procesu radītu dabas kompleksu, Parka teritorijā atrodas Gaujas senleja. Gaujas nacionālais parks tika izveidots, lai aizsargātu tajā esošās dzīvnieku un augu sugas, kultūrvēsturiskos pieminekļus, reljefa formas un mežus, kā arī veicinātu tūrisma attīstību un saglabātu Gaujas senlejas dabisko ainavu, kam nav analoga visā Baltijā – Gaujas upes senleju ar daudzo pieteku ielejām un sāngravām. Nekur Latvijā un pat Baltijas valstīs vienkopus nav tik daudz krauju, gravu, strautu, smilšakmens un dolomītu klinšu un alu kā Gaujas senielejā un tās pieteku krastos, te šādu objektu ir vairāki simti. Nacionālie parki kalpo arī rekreācijai un tūrismam. Izveidojot nacionālos parkus, tiek izstrādāti arī saistoši noteikumi parku apmeklētājiem, un tiem, kas parka teritorijā dzīvo un strādā.
Parka teritorijā izveidotas 5 funkcionālās zonas:
1. dabas rezervāta zona;
2. dabas lieguma zona;
3. ainavu aizsardzības zona;
4. kultūrvēsturiskā zona;
5. neitrālā zona.
No šīm zonām svarīgākās ir dabas rezervāta un dabas lieguma zona. Dabas rezervāta zona aizņem nelielu, bet īpaši vērtīgu parka daļu.
Ainavu aizsardzības zona ir izveidota, lai saglabātu raksturīgo daudzveidīgo ainavu, nacionālo kultūrvidi un rekreācijas resursus, kā arī nodrošinātu nenoplicinošu saimniecisko darbību. Kultūrvēsturiskā zona izveidota, lai nodrošinātu kompleksu aizsardzību īpaši aizsargājamajās kultūrvēsturiskajās teritorijās, kā arī teritorijās, kurās koncentrēti kultūras pieminekļi. Neitrālā zona ir izveidota, lai veicinātu parkā esošo blīvi apdzīvoto teritoriju vai intensīvi izmantojamo lauksaimniecības platību ilgtspējīgu attīstību.

Autora komentārsAtvērt
Atlants