Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.04.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Eiropas integrācija', 1.
  • Konspekts 'Eiropas integrācija', 2.
  • Konspekts 'Eiropas integrācija', 3.
  • Konspekts 'Eiropas integrācija', 4.
Darba fragmentsAizvērt

3.ES nozīme pasaules arēnā.
Atbilstīgi ekonomikas, tirdzniecības un monetārajiem rādītājiem Eiropas Savienība ieguvusi pasaules līmeņa lielvaras statusu. Tomēr daži ES dēvē par ekonomikas gigantu, bet punduri politikā. Tas ir pārspīlējums. ES ir liela ietekme tādās starptautiskās organizācijās kā Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO), Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) specializētās iestādes un pasaules samiti par vidi un attīstību. Tomēr nevar noliegt, ka ES un tās dalībvalstīm vēl tāls ceļš ejams gan no diplomātijas, gan politikas viedokļa, pirms tās varēs vienoti izteikties par izšķirošiem globāliem jautājumiem – stabilitāti un mieru, attiecībām ar Amerikas Savienotajām Valstīm, terorismu, Vidējiem austrumiem un ANO Drošības padomes lomu. Turklāt valstu suverenitātes pamats – militārās aizsardzības sistēmas – joprojām ir valstu valdību pārraudzībā, kuras vieno dalība aliansēs, piemēram, NATO.
Māstrihtas (1992. g.), Amsterdamas (1997. g.) un Nicas (2001. g.) Līgumos paredzētā kopējā ārējā un drošības politika (KĀDP) un Eiropas Drošības un aizsardzības politika nosaka ES galvenos mērķus aizsardzības jomā. Tādējādi ES ir izveidojusi savu „otro pīlāru” – politikas jomu, kurā lēmumus par kopēju rīcību pieņem, valstu valdībām savstarpēji vienojoties, un kurā Komisijas un Eiropas Parlamenta iespējas iejaukties ir minimālas. Lēmumus šajā jomā pieņem vienprātīgi, pieļaujot atsevišķu valstu atturēšanos.
ES atbalsta uz noteikumiem balstīto Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) sistēmu, kas starptautiskajā tirdzniecības procesā nodrošina zināmu juridisko noteiktību un pārredzamību. ES tirdzniecības politika ir cieši saistīta ar ES attīstības politiku.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants