Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.09.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Eiropas valstu ekonomika pasaules ekonomikas kontekstā', 1.
  • Konspekts 'Eiropas valstu ekonomika pasaules ekonomikas kontekstā', 2.
  • Konspekts 'Eiropas valstu ekonomika pasaules ekonomikas kontekstā', 3.
  • Konspekts 'Eiropas valstu ekonomika pasaules ekonomikas kontekstā', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Kara laikā bija stipri cietis Eiropas ekonomiskais potenciāls, ievērojami samazinājās Eiropas nozīme pasaules tirdzniecībā, kapitāla eksportā un importā, līdz ar to Rietumeiropa kļuva arvien atkarīgāka no ASV. Tika izveidota kopēja valūtas sistēma – Bretonvudas, kā pamatiezīmes bija: par svarīgāko pasaules valūtu tika atzīts ASV dolārs, vienīgi ASV dolārs saglabāja saistību ar zeltu, tika noteikta garantēta fiksēta zelta cena, katrai nacionālajai valūtai tika noteikts zelta saturs un fiksēts kurss un notika nacionālo valūtu fiksēto kursu kopēja regulēšana. 1
Pirmais solis jauno attiecību veidošanā starp Vāciju un Franciju bija kopīga rūpniecības pamatnozaru atjaunošana, izveidojot Francijas-Vācijas ogļu tērauda apvienību. Tas pazīstams kā Šūmana deklarācijas, kā principi bija – draudzīga Eiropas draudzīga Eiropa iepriekšējās Eiropas vietā, kuru sašķēla pretrunas un konflikti; vienotas Eiropas veidošanas pakāpeniskums, ceļš no muitu savienības uz Eiropas valstu ekonomisko un valūtas savienību; Eiropas integrācijas tiesiskās bāzes izveidošana un kopīgu institūciju dibināšanu.
1957.-1974.g. – Eiropas integrācijas sākums un Eiropas valstu attīstības modelis. Tās 6 valstis, kas parakstīja Romas vienošanos, pagaidām saglabāja pietiekošu politisko un ekonomisko neatkarību viena no otras, bet pakāpeniski EEK (Eiropas Ekonomiskā kopiena, ietilpst Rietumvācija, Francija, Itālija, Nīderlande, Beļģija un Luksemburga) valstis sāka parādīties kā vienots valstu grupējums. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants