Vērtējums:
Publicēts: 26.05.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 1.
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 2.
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 3.
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 4.
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 5.
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 6.
  • Konspekts 'Metālu sakausējumi un to izmantošana ikdienā', 7.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Metālu sakausējumi    3lpp
  Metālu sakausējumu izmatošana ikdienā    4lpp
Darba fragmentsAizvērt

Metālu sakausējumi!

Bronza ir metālu sakausējums, kurā tiek sakausēta alva ar varu. Bronza bija pirmais sakausējums, kuru intensīvi izmantoja cilvēki. Par pirmajiem, kas sāka izmantot bronzu, tiek uzskatīta senie ēģiptieši, kas to sāka lietot ap 3500 gadu pirms mūsu ēras. Laikmetu, kad intensīvi tika izmantota bronza, sauc par bronzas laikmetu. Bronza sastāv no 20% alvas. Ir arī alumīnija bronza (11% alumīnijs) un svina bronza (8 - 25% svins, 5 – 10% alva).
Tērauds ir dzelzs sakausējums ar labām tehnoloģiskām īpašībām un pietiekošu plastiskumu, kas ļauj izgatavot jebkuras formas un izmēru konstrukcijas, kā arī pielietot dažādas tehnoloģiskās apstrādes metodes, liešanu, velmēšanu, kalšanu, metināšanu, griešanu u.tml.
Lai iegūtu tēraudu ar noteiktām mehāniskajām īpašībām, tam pievieno speciālus piemaisījumus t.s. leģējošos elementus, hromu (Cr), niķeli (Ni), molibdēnu (Mo), varu (Cu), titānu (Ti), kobaltu (Co) u.c. Tēraudu, kurš satur vienu vai vairākus leģējošos elementus, sauc par leģētu tēraudu. Tātad tēraudi dalās oglekļa un leģētos tēraudos. Atkarībā no tērauda praktiskās pielietošanas, tas dalās konstruktīvajā (oglekli satur līdz 0,6%) un instrumentālā (oglekļa saturs vairāk par 0,6%) tēraudos.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants