Vērtējums:
Publicēts: 02.04.2013.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Pirmais pasaules karš un pārmaiņas Eiropas politiskajā kartē pēc tā', 1.
  • Konspekts 'Pirmais pasaules karš un pārmaiņas Eiropas politiskajā kartē pēc tā', 2.
  • Konspekts 'Pirmais pasaules karš un pārmaiņas Eiropas politiskajā kartē pēc tā', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Francija cerēja uz Vācijas novājināšanu un tādā veidā Elzasas, Lotringas, Zāras un Reinas teritoriju atgūšanu, kas bija Vācijas impērijas apgabals, kuru tā ieguva 1871. g. anektējot franču teritorijas pēc uzvaras Francijas - Prūsijas karā.
Krievijas lielvalsts negribēja pieļaut Austroungārijas ietekmes palielināšanos Balkānos un vēlējās iegūt kontroli pār Bosforas jūras šaurumu, kas krietni palielinātu ekonomisko stāvokli valstī. Vācija Krievijai bija nozīmīgs pretinieks, tāpēc Krievijas impērija nevēlējās Vācijas ietekmes palielināšanos.
ASV prezidents Vudro Vilsons ieturēja neitrālu nostāju un karā vainoja vienīgi militārismu. Viņš uzskatīja, ka aristokrātiem un militārajai elitei bija pārāk liela vara Vācijā, Krievijā un Austroungārijā. Karš bija sekas to vēlmei pēc militāra spēka un demokrātijas iznīcināšanas. Rezultātā karš likvidēja Vīnes kongresa iedibinātās starpvalstu attiecības un robežas Eiropā. Sabruka četras impērijas: Vācijas impērija, Austroungārijas impērija, Osmaņu impērija un Krievijas impērija, kas bija ļoti negaidīta izmaiņa un nozīmīgi mainīja politisko arēnu Eiropā.

Autora komentārsAtvērt
Atlants