Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 19.04.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Vispārīgā psiholoģija', 1.
  • Konspekts 'Vispārīgā psiholoģija', 2.
  • Konspekts 'Vispārīgā psiholoģija', 3.
  • Konspekts 'Vispārīgā psiholoģija', 4.
  • Konspekts 'Vispārīgā psiholoģija', 5.
Darba fragmentsAizvērt

1. Psiholoģija ir zinātne par psihes attīstību, funkcionēšanas likumsakarībām, iedzimtību, cilvēka uzvedību un apkārtējās vides ietekmi uz psihi.

2. No grieķu valodas psyche nozīmē dvēsele; logos – mācība. Burtisks vārda „psiholoģija” tulkojums no grieķu valodas latviešu valodā būtu – zinātne par dvēseli.

3. Kādi ir 3 galvenie psiholoģijas uzdevumi?
1)Saprast cilvēka psihiskās darbības un attīstības likumsakarības, kā arī dažādu faktoru ietekmi uz cilvēka psihi;
2)Aprakstīt cilvēka izturēšanos un saprast tās nozīmi un cēloņus;
3)Noskaidrot cilvēka uzvedības un psihisko procesu ietekmēšanas iespējas.

4. Kuri 3 folosofi ir aizsākuši psiholoģijas ideju attīstību?
Platons – mēģināja apjēgt dvēseles un miesas problēmas, dvēseles „sastāvu”.
Dēmokrits – viņa mācības par dvēseli pamatā bija doma, ka viss pasaulē sastāv no diviem pirmsākumiem – esamības (nedalāmie atomi) un neesamības (tukšums).
Aristotelis – centās savienot Platona ideālistiskās idejas ar Dēmokrita materiālismu. Galvenais dvēseles orgāns ir sirds. No otras puses atzina dvēseles iespēju atstāt miesu un atgriezties tajā. Izdalot 3 dzīvības pakāpes – augus, dzīvniekus un cilvēku, viņš izdalīja 3 dvēseļu veidus: augu, dzīvnieku un saprāta. Visi šie dvēseļu veidi atdalāmi no miesas, bet saprāta dvēselei ir vēl arī dievišķa būtība – pēc nāves šī dvēsele neiznīkst, bet atgriežas ētera telpā.
Aristoteļa idejas – reliģiskās filozofijas pamats.

5. Čarlza Darvina devums psiholoģijā ir evolūcijas teorija ( publicēta 1859.g. grāmatā „Sugu izcelšanās” ), saskaņā ar kuru visi uz Zemes eksistējošie augi, dzīvnieki un cilvēki ir cēlušies no vienas dzīvības formas un ir miljardus gadu ilgas evolūcijas rezultāts.
„Teorijas pamattēze zinātniekam radās Dienvidamerikā topogrāfiskās ekspedīcijas laikā. 1831. gadā Darvinu uzaicināja piedalīties tajā, lai fiksētu augus un dzīvniekus, kurus ekspedīcija sastaps savā ceļā. Ceļojot ar kuģi „Bigls”, viņu pārsteidza Dienvidamerikas dzīvās dabas formu daudzveidība.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants