Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 12.08.2008.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
  • Eseja 'Varas pārdale. Tiesības ignorēt valsti', 1.
  • Eseja 'Varas pārdale. Tiesības ignorēt valsti', 2.
  • Eseja 'Varas pārdale. Tiesības ignorēt valsti', 3.
  • Eseja 'Varas pārdale. Tiesības ignorēt valsti', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Tiesības ignorēt valsti
„…Herberts Spensers bija viens no dižākajiem zinātniekiem XIX gadsimtā. Viņš bija arī politiskais filosofs, kurš dedzīgi aizstāvēja liberālismu tādos darbos kā „Sociālā statistika” un „Cilvēks pret valsti”. Izvilkumā no „Sociālās statistikas” viņš izsaka radikālu domu, ka indivīds var pārraut visas saiknes ar valsti…”1.
Tātad, var secināt, ka H. Spensers bijis XIX gadsimta dižākais zinātnieks un arī politiskais filosofs, kurš bija liberālisma piekritējs. Savu nostāju viņš ir atspoguļojis savos darbos. Ir jāatzīmē, ka darbā „Sociālā statistika” viņš izvirzīja domu par indivīda saikņu pārraušanu ar valsti. Līdz ar to es gribētu apskatīt viņa būtiskākās iezīmes:
„...Kā secinājumu priekšlikumam visas institūcijas pakārtot vienlīdzīgās brīvības likumam, mēs bez ierunām atzīstam pilsoņa tiesību brīvprātīgi izvēlēties pasludināt sevi ārpus likuma. Ja katram cilvēkam ir brīvība darīt, ko viņš vēlas, ar nosacījumu, ka neierobežo neviena cita cilvēka brīvību, tad viņam atļauts izbeigt saikni ar valsti – atteikties no tās aizsardzības un atteikties maksāt par tās atbalstu…”…

Atlants