Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 07.01.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Ir
  • Eseja 'Politiskie spēki un LR lēmējinstitūcija 90-tajos gados', 1.
  • Eseja 'Politiskie spēki un LR lēmējinstitūcija 90-tajos gados', 2.
  • Eseja 'Politiskie spēki un LR lēmējinstitūcija 90-tajos gados', 3.
Darba fragmentsAizvērt

izmantotā literatūra:

• LR 5., 6., 7. Saeima (vēlēšanu rezultāti)
• P.Laķis. Politiskās elites veidošanās mehānismi- sabiedrības pārmaiņas Latvijā. R. 1998., 188.lpp, 206.lpp

Neatkarīgās Latvijas valsts pastāvēšanas pirmo posmu (līdz 1934.gadam) raksturo parlamentārā sistēma ar ļoti plašu politisko pārstāvniecību, bet vājām iespējām veidot pietiekami stipru valdību un politisko stabilitāti. Arī pašreizējās politiskās sistēmas vājais posms ir partiju sistēma, kas vēl joprojām atrodas veidošanās stadijā. Kad Tautas Fronte, LNNK un Interfronte zaudēja aktualitāti, radās nepieciešamība pēc politiskajām partijām. Lai arī galvenās Latvijas politiskās partijas ir samērā noturīgas, tomēr tām trūkst “politiskās pieredzes”. Paši politiķi uzskata, ka tas saistīts ar Latvijas politikas visumā mazo pieredzi, kadru trūkumu utt. Šobrīd politiskās partijas vairāk balstās uz lokomotīvēm, nevis stingri izstrādātu un pamatotu, noturīgu politisko programmu.
Latvijas politiskās partijas veidojās divējādi. Pirmkārt, atjaunojot Pirmās Republikas partijas- LSDSP, LZS, KDS, DCP. To veidotāji cerēja izmantot tautā pazīstamus vārdus un vērtības. Otrkārt bija mēģinājums radīt partijas uz klasisko ideoloģiju bāzes. Tā radās liberālā, konservatīvā partijas, kas gan neguva pietiekamu atbalstu.
5.Saeimas vēlēšanas deva jaunu impulsu partiju veidošanā. Latvijas Ceļš bija viena no visveiksmīgākajiem piemēriem, kas šajās vēlēšanās guva milzīgu atbalstu- galvenokārt balstoties uz saviem līderiem. LC ir partija, kura pārstāv ekonomisko grupējumu intereses. Līdzīgi šai 6.Saeimā radās Demokrātiskā Partija Saimnieks, kura guva uzvaru.

Autora komentārsAtvērt
Atlants