Vērtējums:
Publicēts: 14.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 1.
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 2.
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 3.
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 4.
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 5.
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 6.
  • Referāts 'Kokaudzes taksācijas elementu noteikšana', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Lai noteiktu kokaudzes kvalitāti, jāveic taksācija. Taksācija (lat.taxatio- novērtēšana) ir vērtēšana pēc dažādiem rādītājiem. Mūsu gadījumā šie kritēriji ir koku caurmērs, augstums, bonitāte, šķērslaukums, audzes krāja, audzes vecums.
Vēl nosaka arī audzes izcelšanās veidu (dabiska vai mākslīga audze, dižmežs vai atvasājs), formu (vienkārša vai salikta audze), koku stumbru sastāvu, biezību, labumu, meža augšanas apstākļu tipu, paaugu un pamežu. 1 Visi šie rādītāji ir savstarpēji saistīti un atkarīgi viens no otra.
Pamatojoties uz atšķirībām audžu taksācijas rādītājos, meža masīvus dala elementārās vienībās - meža nogabalos.
Lai iegūtu audzes datus, izvēlas parauglaukumus - tradicionāli to lielums ir 50x50 vai 20x20 m2. Ja ņem 50x50 m2, tad tiek ņemts mazāks skaits parauglaukumu nekā 20x20 m2 .
Parauglaukumi var būt dažādas formas, taču pēdējā laikā populāri ir riņķveida parauglaukumi (diametrs 30 m), jo tie ir izdevīgāki – vieglāk ir aprēķināt dažādus datus, kā arī veikt pētījumus. Parauglaukumiem jābūt stingri ierobežotiem, lai pēc gadiem tos varētu atrast, tāpēc tos iezīmē ar stingriem mietiem (10-20 cm diametrā un 0,5-1 m augstiem, ko apber ar kupicu), savukārt apaļajiem laukumiem iezīmē riņķa centru, visiem mietiem nosaka koordinātas. Iezīmēšanai izmanto arī metālus, ko pēc tam meklē ar metāla detektoru…

Autora komentārsAtvērt
Redakcijas piezīmeAtvērt
Atlants