Vērtējums:
Publicēts: 21.10.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Eiropas Savienība', 1.
  • Konspekts 'Eiropas Savienība', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Sākotnējais Eiropas apvienošanas mērķis bija nepieļaut jaunus karus un novērst antagonisku nacionālismu. Šo Eiropas integrācijas uzdevumu - stabilitāti, mieru un ekonomisko pārticību - savienība savām valstīm ir nodrošinājusi pusi gadsimta.
Eiropas Savienība ir balstīta uz kopīgām vērtībām, likumu un demokrātiju. Tā neaizvieto nevienu no nacionālajām valstīm, nedz arī salīdzināma ar citām starptautiskajām organizācijām. Tās dalībvalstis deleģē daļu savas suverenitātes ES kopīgajām institūcijām, kas aizstāvētu tās intereses. Ikviens lēmums tiek pieņemts un ikkatra norise notiek saskaņā ar pamatlīgumiem, kurus ir ratificējušas pilnīgi visas dalībvalstis.
Eiropas Parlamenta prezidents Pats Kokss ES šodienas jēgu saskata tās spējā sniegt pievienotu vērtību pilsoņiem - tādu, ko valstis atsevišķi nespēj iedot: “Faktiski jau jautājums ir: vai mēs varam Eiropas Savienības pilsoņiem sniegt pievienotu vērtību - garantēt drošības sajūtu, veidot noturīgāku apkārtējo vidi, pieņemamu un līdzsvarotu reģionālo attīstību, vai varam sniegt vairāk iespēju strādāt.”
Galvenie Eiropas Savienības mērķi ir:
izveidot Eiropas pilsonību (garantējot pamattiesības, pārvietošanās brīvību, pilsoņu un politiskās tiesības);
nodrošināt brīvību, drošību un tiesiskumu (sadarbojoties tieslietu un iekšlietu jomā);
veicināt ekonomisko un sociālo progresu (ar koptirgu, kopējo valūtu eiro, jaunu darbavietu radīšanu, reģionālo attīstību un vides aizsardzību);
aizstāvēt Eiropas vietu pasaulē (ar kopīga ārpolitiku un drošības politiku, aizstāvot ES ekonomiskās intereses pasaulē).

Autora komentārsAtvērt
Atlants