Vērtējums:
Publicēts: 30.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 9 vienības
Atsauces: Ir
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 1.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 2.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 3.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 4.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 5.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 6.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 7.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 8.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 9.
  • Referāts 'Kauns un sirdsapziņa', 10.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    2
  Kas ir kauns?    3
  Kauna jēdziena interpretācija psiholoģijā    3
  Kauna izpausmes    4
  Fiziskās kauna izpausmes    4
  Psiholoģiskās kauna izpausmes    4
2.  Sirdsapziņa    7
2.1.  Kas ir sirdsapziņa?    7
2.2.  Sirdsapziņas jēdziena interpretācija filozofijā    8
2.3.  Sirdsapziņas jēdziena interpretācija reliģijā    9
2.4.  Sirdsapziņas jēdziena interpretācija psiholoģijā    10
  Izmantotā literatūra    11
Darba fragmentsAizvērt

Ētika (sengrieķu ήθος 'paraža, tikums, raksturs') ir filozofijas nozare - zinātne par morāli, tikumību, dažreiz tā tiek dēvēta arī par morāles filozofiju. Visslēptākā mūsu morāles parādība ir sirdsapziņa, savukārt ar sirdsapziņu cieši saistīts ir kauns. Šīs mūsu emocijas ir svarīgas personības izveidē, tas, cik tās ir attīstītas, parāda, kāds cilvēks tu esi, tās padara mūs par morālām un kulturālām būtnēm.
Savā darbā vēlējos apskatīt un iepazīstināt citus ar sirdsapziņu un kaunu no dažādiem aspektiem, lai pēc iespējas objektīvāk spētu novērtēt šo parādību nozīmi cilvēka, sevišķi bērna dzīvē. Šis darbs man sniedza lielisku un noderīgu ieskatu ētikā. Tas būs noderīgs darbā ar bērniem, lai veicinātu bērna personības izveidi un palīdzētu tikt galā ar viņam neizprotamām, jaunām, vēl neiepazītām emocijām, kā arī tas palīdzēja iepazīt sevi.
Es apkopoju teorētisko materiālu par šo tēmu un centos ieraudzīt piemērus reālajā dzīvē. Mans mērķis bija iegūt par šo tēmu pēc iespējas vispusīgāku literatūru un izveidot noderīgu materiālu gan sev, gan citiem.
Kauns ir viena no cilvēka tikumiskās pašapziņas izpausmēm, kurās cilvēks nosoda savu vai citu cilvēku darbību, motīvus un morālās īpašības. Tā ir viena no pirmajām parādībām, kas parāda, ka cilvēks sāk kļūt par morālu un kulturālu būtni. Kulturālais cilvēks sāk apzināties savu nekulturālību, bet morālais savu netikumību. Ja nav kauna no paša meliem, nodevības, nepatiesas apvainošanas, apzagšanas, tad liekas, ka tādam cilvēkam šajā pasaulē nav nekā īsti svēta un dārga, izņemot savu kailo dzīvību un personisko labklājību. Kauna jūtu attīstību veicina ne tikai morāle, bet arī reliģija, estētika, tiesības un politika. Kaunēties var arī par labiem darbiem, par pareizu uzvedību, čaklu mācīšanos, ja citi to nenovērtēs. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants