Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 17.12.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Cinks', 1.
  • Konspekts 'Cinks', 2.
  • Konspekts 'Cinks', 3.
Darba fragmentsAizvērt


Cinks ir pieskaitāms svarīgāko organisma mikroelementu grupai. Cinka lomu organismā ir grūti pārvērtēt. Cinks piedalās vairāk nekā 300 organisma enzīmu darbībā.

Cinka maiņa cilvēka organismā

Normālos apstākļos organismā atrodas apmēram 1,5-2 g cinka. Apmēram 90% no kopējā cinka daudzuma atrodas kaulos (60%) un skeleta muskulatūrā (30%). Diezgan daudz cinka ir arī ādā, prostatā, acīs.
Cinks organismā nonāk caur gremošanas traktu. Cinka absorbciju kavē augu valsts produkti (fitīns, šķiedrvielas), alkohols, netieši kalcijs un fosfors, kā arī daži mikroelementi (varš, alumīnijs, dzelzs) (Minerālvielas un mikroelementi cilvēka organismā, Harijs Čerņevskis, 2004).
Cilvēka organisma nepieciešamība pēc cinka ir atspoguļota 1. tabulā (National Research Councils Recommended Daily Allowances, 1999).No organisma cinks izdalās ar izkārnījumiem (3-10 mg/d), kas summējas no gremošanas traktā nereabsorbētā un sekretētā (ar aizkuņģa dziedzera sulu) cinka. 0,5 mg/d cinka izdalās ar urīnu, un šis daudzums nemainās atkarā no cinka uzņemšanas.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants