Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.06.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Dzimumu atšķirības racionalitātē', 1.
  • Konspekts 'Dzimumu atšķirības racionalitātē', 2.
  • Konspekts 'Dzimumu atšķirības racionalitātē', 3.
  • Konspekts 'Dzimumu atšķirības racionalitātē', 4.
  • Konspekts 'Dzimumu atšķirības racionalitātē', 5.
  • Konspekts 'Dzimumu atšķirības racionalitātē', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Diskusijai par dzimumu atšķirībām racionalitātē sākums ir meklējams Maksa Vēbera īpašo darbības racionalitātes tipu konceptualizācijā, kas sasaista centrālās institūcijas Rietumu kapitālistiskajā sabiedrībā. Vēbers balstīja savu izpratni par šāda tipa racionalitāti uz savu pētījumu par modernā biznesa uzņēmuma pirmsākumiem. Šajos uzņēmumos dažādu darbības formu mērķi ir dažādo resursu sistemātiska plānošana – īpaši vīrieša vara un ekonomisko rezultātu aprēķins, lai iegūtu pēc iespējas lielāku peļņu. Viņa izpratnei par birokratizācijas tendenci ir vislielākās sekas vīriešu racionalitātei. Vēbers nevizualizēja iespēju, ka sievietes varētu ieiet ekonomiskās, organizatoriskās un politiskās dzīves publiskajās arēnās un efektus, kādi tam varētu būt uz moderno sabiedrību.
Dzimumu vispārpieņemtā nozīme psiholoģijā parasti fokusējas uz atšķirībām starp vīriešiem un sievietēm. To varētu attiecināt arī uz diskusijām par dzimumu citās sociālajās zinātnēs.
Mēs nedomājam, ka dzimumu atšķirības racionalitātē pastāv starp vīriešiem un sievietēm kaut kāda bioloģiskā mantojuma rezultātā. Mēs lietojam racionalitāti kā veidojumu, kas var būt produktīvs, analizējot dažādos sieviešu pieredzes tipus, lai iegūtu skaidrāku izpratni par sieviešu šīs pieredzes interpretāciju.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants