Vērtējums:
Publicēts: 08.06.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 1.
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 2.
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 3.
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 4.
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 5.
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 6.
  • Referāts 'Darba sludinājumi laikrakstā "Cīņa" 1947.gada janvārī', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Pētot laikraksta „Cīņa” 1947. gada janvāra numuros ievietotos sludinājumus, bija vērojama visnotaļ liela vienveidība. Galvenokārt sludinājumu saturs ietvēra ziņas par kino, teātra, operas un cirkus jaunumiem vai ikdienas izrādēm un darba piedāvājumiem, šķiršanās prāvu ierosinājumu paziņojumiem, retāk – līdzjūtības izteikšana nāves gadījumā, dažādu lietu (zīmogu, dokumentu) pazaudēšanas gadījumā vai savu pakalpojumu piedāvāšana (tikai uzņēmumi). Jāpiebilst, ka, pēc autores domām, šo iestāžu sludinājumi par iespējām saņemt attiecīgos pakalpojumus, vairāk līdzinājās reklāmai.
Šī referāta pētījuma objekts – darba piedāvājumu sludinājumi – tika ievietoti „Cīņas” numuros katru nedēļu no otrdienas līdz sestdienai (pirmdienās laikraksts neiznāca). Visos 1947. gada janvāra „Cīņas” numuros bija vairāk kā 100 darba piedāvājumu sludinājumi. Daži sludinājumi tikai ievietoti atkārtoti, bet ne vairāk kā divas reizes. Novērojams, ka vairākas iestādes (skolas, augstskolas, slimnīcas, teātri) pastāvīgi meklē jaunus darbiniekus. Tika arī ievietoti sludinājumi, kuros nebija norādīta iestāde vai uzņēmums, kam nepieciešami darbinieki. Vienīgais veids, kā atšifrēt tās, bija adrese (visbiežāk tā rīkojās Latvijas Valsts universitāte, vienkārši norādot Raiņa bulvāris 19).
Laikrakstā „Cīņa” attiecīgajā periodā ievērojamākā daļa darba piedāvājumu sludinājumu attiecās uz Rīgas pilsētas iedzīvotājiem, retāk – Rīgas tuvumā dzīvojošajiem.
Darba piedāvājumu sludinājumos visbiežāk izskanēja vajadzība pēc grāmatvežiem (dažāda tipa iestādēs un uzņēmumos), galdniekiem, kurinātājiem (nodalot centrālapkures, tvaika un krāsns kurinātājus), sargiem, apkopējām, šoferiem (nereti norādot, kādas mašīnas – piemēram, smagās), atslēdzniekiem ( -virpotājus, auto- ), mašīnrakstītājām un strādniekiem (dažkārt norādot „kvalificētiem”, bet vairumā arī neko sīkāk sludinājuma teksts nepauda).

Autora komentārsAtvērt
Atlants