Vērtējums:
Publicēts: 12.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 1.
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 2.
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 3.
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 4.
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 5.
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 6.
  • Konspekts 'Zināšanu un varas analīzeMišela Fuko filosofijā', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Mišels Fuko (1926-1984) ir franču filozofs un vēsturnieks, kas pievērsies psiholoģijas vēstures studijām. Viņš pats sevi neuzskatīja nedz par filozofu, nedz vēsturnieku, nedz politiķi, savos pētījumos pievēršoties visām jomām.
Fuko interesējās par varas jautājumu – viņu interesēja varas rašanās, dažādi tās paveidi un īstenošanas mehānismi. Viņš interesējās par to vēstures daļu, kura viņaprāt novedusi līdz tiem sociālās kontroles mehānismiem, kas tiek izmantoti mūsdienu sabiedrībā.
Par svarīgāko varas un kontroles mehānismu rašanās cēloni Fuko uzskata zināšanas. Katrā varas mehānismu izpausmē, kas nodrošina kontroli nepieciešamas zināšanas par indivīda uzvedību, citādi kontroles mehānismi nedarbojas. Fuko runā par kontroles mehānismu postošajām sekām, nenorādot cēloni. Fuko uzskata, ka lielākas zināšanas liek rasties spēcīgākiem varas un kontroles mehānismiem. Zināšanas ļauj pakļaut, bet pakļaušanas iestādes (cietumi, slimnīcas, skolas u.c.) ļauj attīstīties zināšanām.
Mūsdienās likuma spēku aizstājis psihisko un morālo normu spēks. Tādējādi cilvēka likteni nosaka tas, vai viņa rīcība atbilst subjektīvām, sabiedrībā formulētām normām, nevis likumam. Tomēr Fuko norāda, ka cilvēku neveido tikai pasīva pakļaušanās varai.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants