Vērtējums:
Publicēts: 19.02.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 8 vienības
Atsauces: Nav
  • Paraugs 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs', 1.
  • Paraugs 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs', 2.
  • Paraugs 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs', 3.
  • Paraugs 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs', 4.
  • Paraugs 'Ūdens plūsma vaļējās gultnēs', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Ievads
Ūdens plūsmas upju gultnēs ir ļoti dažādas. Tām piemīt arī liela mainība, ko nosaka dažādu faktoru kopums. Plūsmas var būt atkarīgas no upes baseina lieluma, dziļuma un no pašas upes gultnes, kā arī citiem faktoriem. Praktiskā darba gaitā tiek apskatīta konkrēta upe un upes gultne ar tās caurplūdumu. Dotā upe – Rēzekne.
Katrai upei piemīt dažādi raksturlielumi, kā dažus no galvenajiem var minēt – ūdens līmenis, ūdens plūsmas vidējais dziļums, caurplūdums, gultnes platums, ūdens virsas slīpums, gultnes raupjums, straumes vidējais ātrums un citi rādītāji. Laboratorijas darbā saskarsimies ar vairākiem šiem raksturlielumiem. Lai labāk būtu saprotami šie jēdzieni, apskatīsim dažas vispārējas definīcijas.
Upe ir ievērojamu izmēru ūdenstece, kurai pieplūst sava baseina atmosfēras nokrišņu ūdeņi un kam ir izteikta gultne. Gultne ir padziļinājums zemes virsā, ko upe izveidojusi ilgstošas darbības rezultātā. Gultnes platums ir attālums starp upes kreiso un labo krastu, izteikts metros. Ūdens līmenis ir ūdens virsas augstums virs izvēlētās atskaites plaknes. Caurplūdums ir ūdens daudzums, kas vienā sekundē izplūst caur upes aktīvo šķērsgriezumu. (Zīverts, 2004)
Darba gaitā tiek veikti uzdevuma aprēķini, izmantojot dažādas metodes. Tiek parādīti formulu izvedumi, un iegūtie rezultāti tiek aprakstīti.

Darba mērķis
Veicot šo darbu, mērķis ir iegūt izpratni par upes ūdens plūsmas mainības raksturu upes gultnē, atkarībā no caurplūduma līknes Q=f(H). Tiks apskatīti arī upes raksturlielumu savstarpējā sakarība.

Autora komentārsAtvērt
Atlants