Vērtējums:
Publicēts: 03.04.2012.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Autortiesības', 1.
  • Eseja 'Autortiesības', 2.
  • Eseja 'Autortiesības', 3.
  • Eseja 'Autortiesības', 4.
Darba fragmentsAizvērt

Autortiesībām ir interesanta un plaša vēsture, kura ir ietekmējusi to attīstību. Meklējumi, kuru mērķis ir atrast literāro un mākslas darbu autoru tiesību aizsardzības pazīmes, visos laikos ir sākušies ar antīkās sabiedrības sociālo normu analīzi. Tiesību zinātniekiem vienmēr bijusi jārod atbilde uz jautājumu, vai Senajā Grieķijā un Senajā Romā, kuru kultūra radījusi nemirstīgus mākslas darbus, nav pastāvējusi autoru interešu tiesiskā aizsardzībā.
Līdzīga situācija bijusi arī viduslaikos, kad reliģija absolūti ietekmēja visas sabiedrības dzīves sfēras un neviens mākslas un zinātnes darbs nevarēja būt radīts cilvēka spēkiem. Tādējādi visi darbi bija vai nu labo, vai nu ļauno spēku radīti un cilvēks šajā radīšanas procesā uzstājās tikai savdabīga mediatora lomā.
Kaut ko līdzīgu mūsdienu autortiesībām Eiropā var redzēt parādāmies ap 15.gadsimta beigām un 16. gadsimta sākumu. Šajā laika posmā Johans Gūtenbergs radīja ierīci, kuru pamatoti uzskata par vienu no izgudrojumiem, kas izraisījis lielākos apvērsumu cilvēces vēsturē, - tipogrāfijas mašīnu, ar kuras palīdzību dažādus rakstu darbus bija iespējams pavairot neskaitāmos eksemplāros.

Autora komentārsAtvērt
Atlants