Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 16.04.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 1.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 2.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 3.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 4.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 5.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 6.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 7.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 8.
  • Referāts 'Amerikas seno civilizāciju kultūra', 9.
Darba fragmentsAizvērt

Amerikas senās kultūras ir izzudušas jau apmēram pirms 400 gadiem, tomēr to pēdas ir saglabājušās līdz pat mūsdienām seno arhitektonisko piļu un citu kultūras pieminekļu veidā. Atšķirībā no senās Indijas un Ķīnas impērijām, kas ir saglabājušās līdz pat mūsu dienām, Amerikas seno civilizāciju kultūras neveidoja iespaidīgas impērijas kā iepriekšminētās. Pie svarīgākajām var minēt acteku, inku un maiju civilizācijas, kas bija slavenas ar savu īpatnējo dzīvesveidu, reliģiju, mitoloģiju, arhitektūru u.c.
Pirms maiju, inku un acteku kultūras arheologi ir atraduši liecības vēl par dažiem kultūras centriem. Olmeku kultūra ar seno Amerikas pilsētu Laventu, kas bijusi vairāk kā reliģisks centrs, uz kuru devušās daudzās olmeku ciltis, nevis dzīvojamā vieta mūsdienu izpratnē. Laventā valdījusi piramīdveida arhitektūra, par kuras tapšanu var tikai brīnīties no mūsdienu cilvēku viedokļa - tajos laikos nebija praktiski nekādu darba rīku, būvkonstrukciju, kas atvieglotu smago darbu. Tas prasīja lielu darbaspēka daudzumu, ko nodrošināja priesteri piespiedu kārtā. Priesteri arī bija tie, kas rūpējas, uzturēja, plānoja reliģisko centru. Priesteru rokās tolaik bija gan laicīgā, gan arī reliģiskā vara. Viņu uzdevums bija uzturēt garīgo saikni ar dievišķajām sfērām; iepriekšminētā uzdevuma dēļ priesteri bija atbrīvoti no fiziskā darba, kā arī tādēļ tika attīstītas dažādas zinātņu sfēras: matemātika, astronomija.
Neskatoties uz atklājumiem zinātņu sfērās, saimniekošana palika pirmatnējās kopienas līmenī - zeme tika apstrādāta primitīvi. Senie iedzīvotāji praktiski nepazina darba rīkus, kā arī citas lietas, kas varētu atvieglot ikdienu.
Olmeku ietekme jūtama vēlākajās kultūrās gan Centrālajā Amerikā, gan arī Dienvidamerikā. …

Autora komentārsAtvērt
Atlants