Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 1.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 2.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 3.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 4.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 5.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 6.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 7.
  • Eseja 'Ģimenes tēls latviešu literatūrā', 8.
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Harijs Gulbis    3
  Luga “Cīrulīši”    3
  Ievads    3
  Galvenās problēmas    3
  Zelmas projāmbraukšana    3
  Bērnu nesaprašanās    3
  Mārtiņš Zīverts    5
  luga “Ķīnas vāze”    5
  Ievads    5
  Problēma    5
  Strīds    5
  Secinājums    6
  Rūdolfs Blaumanis    7
  luga “Indrāni”    7
  Ievads    7
  Problēmas    7
  Mājas piesavināšana    7
  Mātes redze    7
  Tēva koki    8
  Māte ar tēvu pirtiņā    8
Darba fragmentsAizvērt

Luga “Cīrulīši”

Ievads

Harija Gulbja lugā “Cīrulīši” darbība norisinās Zelmas mājās Cīrulīši. Viņas vīrs nomira pusgadu atpakaļ, un viņa nespēja tikt galā ar saimniecību. Nesaprašanās sākās tad, kad Raimonds aicināja māti dzīvot pie sevis.Šeit parādās ģimenes problēmas, to risināšanā piedalās visa ģimene. Probēlma bija tā, ka triju bērnu māte bija palikusi viena Cīrulīšos, un bērni mēģināja māti no turienes aizvest.


Luga “Ķīnas vāze”

Ievads

Lugas darbība norisinājās Cērpu ģimenes mājā. Darbība ilgst trīs dienas, kas seko viena pēc otras. Lugas centrā ir dārga Ķīnas vāze un ģimes locekļu strīds par šīs vāzes iegūšanu. Pēkšņi mirušā tēva draugs atsūta viņiem dāvanu – Ķīnas vāzi. Tā kā tēvs visu mantību ir sadalījis bērnu un sievas starpā, tad arī šis priekšmets būtu kādam janovēl. Rodas jautājums, kam tēvs būtu atstājis vāzi? Tā sākās strīds Cērpas kundzes un viņas bērnu – meitas Lillijas, dēla Jāņa un pastarītes Leksītes, kas vēl ir bērns starpā. Leksītes tiesības aizstāv Notārs.
Lugas dziļākā jēga slēpjās Vāzes pūķī, uz vāzes attēlots pūķis,kas kož pats savā astē, jo “katrā no mums dzīvo savs pūķis. Kamēr viņš guļ ir miers. Bet reizēm viņš paceļ galvu un ierēcās”. Šis pūķis ir cilvēka alkatība, mantkarība un egoisms, kas slēpjās aiz siltas, sirsnīgas, ģimeniski idilliskas maskas. Tāda ir cilvēka daba, šādas slēptas dziņas ir katrā, vajag tikai tās pamodināt.


Luga “Indrāni”

Ievads

Lugas darbība risinās Indrānu mājā, konflikts notika starp jauno un veco paaudzi. Konflikti sākās ar to ka Edvarta sieva Ieva uzrādija veciem Indrāniem viltotu vēstuli, tādā veidā viņi varēja piesavināt Indrānu mājas. Diemžēl jaunā paaudze kas saimniekoja Indrānos neattaisnoja veco Indrānu cerības. Konfliks starp paaudzēm izbeidzās tad, kad Indrānu tēvs slimības dēļ nomira.



Autora komentārsAtvērt
Atlants