Vērtējums:
Publicēts: 04.03.2001.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Piegāžu "tieši laikā" iespējas un problēmas', 1.
  • Konspekts 'Piegāžu "tieši laikā" iespējas un problēmas', 2.
  • Konspekts 'Piegāžu "tieši laikā" iespējas un problēmas', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Pašreiz arvien vairāk uzņēmumu pasaulē pārkārto ražošanas procesu uz izejvielu un montāžas piegādes sistēmu "tieši laikā" (angl. Just-in-time). Šo sistēmu 20. gadsimta 60. gados ieviesa japāņu ražotāji. Kopš tā laika sistēma ir strauji izplatījusies visā pasaulē, un gandrīz katrs uzņēmums cenšas ieviest TL principus savā ražošanas procesā.
Lielākā daļa teorētiķu uzskata, ka veiksmīga TL ieviešana uzlabo materiālu apriti, samazina krājumus, kas savukārt samazina izmaksas, uzlabo preču kvalitāti un palielina ražošanas elastību.
Lai īstenotu šos mērķus, uzņēmumi cenšas pārkārtot ražošanas procesu un iepirkt nepieciešamās detaļas un montāžas vienības no ārējiem piegādātājiem, kuriem ir ražošanas un tehniskās iespējas izgatavot vajadzīgās daļas. Galvenie TL ārējo piegāžu izmaksu samazināšanas un preču kvalitātes paaugstināšanas faktori ir tā, ka praktiski gandrīz visa uzkrājumu glabāšana tiek pārnesta no ražojošā uzņēmuma uz piegādājošo uzņēmumu.
Galveno TL principu izsaka pats nosaukums – "tieši laikā". Tas nozīmē, ka nekas netiek saražots, pirms attiecīgā detaļa ir nepieciešama vai nekas netiek piegādāts, pirms montāžas vienība ir nepieciešama. Tas nozīmē, ka materiālu un detaļu krājumi tiek likvidēti, līdz ar to arī ar krājumiem saistītās izmaksas uz saistītie finansu resursi. TL pārvirza krājumu slogu no pircējiem uz piegādātājiem, pārvēršot visu sistēmu no "grūšanas" uz "vilkšanas" krājumu vadības sistēmu. Kopā ar krājumu sistēmas pārkārtošanu ir jāpārkārto arī ražošanas sistēma.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants