• Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām

  TOP 50

  Eseja5 Literatūra

Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 18.02.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 1.
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 2.
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 3.
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 4.
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 5.
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 6.
 • Eseja 'Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām', 7.
Darba fragmentsAizvērt

Imanta Ziedoņa dzejiskās prozas nav vienkārši “skricelējumi”, tukši vārdi. Šajos darbos, autors ielicis visu sevi, savu dzīvi. Iejuzdamies katrā uzrakstītajā darbā, dalījies savās domās, aizspriedumos, priekos un bēdās. Neatklādams savu patieso domu, ļaujot mums – lasītājiem domāt un pārdomāt, diskutēt un filozofēt. Tieši tas ir tik saistošs, un varbūt arī tāpēc viņa darbi nosaukti tik intriģējošā vārdā – epifānijas. Svešvārdu vārdnīcā lasu: epifānijas ir neliels, emocionāli bagāts prozas darbs, kas radies kā pēkšņa atklāsme, atziņa.
Kā pats autors atzīstas:
“Tie ir mazi impulsi, mazi uzliesmojumi, kuru gaismā daži brīži dzīvē izgaismojas sevišķi spilgti.”
Vislielāko uzsvaru dzejnieks Imants Ziedonis savās epifānijās liek uz atziņu par cilvēku un cilvēka vietu sabiedrībā, kura ir tuva un nozīmīga arī man.
Cilvēka piedzimšana – indivīda veidošanās sākums. Manuprāt, šai klaji paustajai atziņai pievienosies daudzi, jo kā apgalvo Imants Ziedonis:
“... pirms esi cilvēks, kurš ieņēmis savu vietu sabiedrībā, tev ir jāpiedzimst. Jāpiedzimst un jāveidojas. Jāveidojas par indivīdu!”
Šī ir viena no galvenajām pamatdomām, kuru dzejnieks akceptē savos darbos. Piemēram epifānijā - “Bērniņ, neēd, kad dziesmu dzied!” Izlasot šo epifāniju, rodas atziņa, uz ko Imants Ziedonis skaidri arī norāda, ka cilvēks jāaudzina, jāmāca un jāveido jau bērnībā, ka ir vēl kaut kas vērtīgāks, svētāks, par parasto maltīti:
“... Bērniņ, mēs esam ēdāju tauta, bet noliec karoti bļodiņā, kad dziesmu dzied, bērniņ mans. Neskaties bērniņ, ka tas onkulis ēd, no viņa nemācies. Viņš ir apēdis visas savas dziesmas, viņš neatšķir dziesmas no salātiem...”…

Autora komentārsAtvērt
Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „Eseja par Imanta Ziedoņa epifānijās gūtajām atziņām”.

Saite uz darbu:
https://www.atlants.lv/w/729585

Sūtīt

E-pasts ir nosūtīts.