Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 21.03.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Acs', 1.
  • Konspekts 'Acs', 2.
  • Konspekts 'Acs', 3.
  • Konspekts 'Acs', 4.
  • Konspekts 'Acs', 5.
  • Konspekts 'Acs', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Redzes orgāns
Ar šo orgānu cilvēks uztver 80% no apkārtējās vide informācijas.
Acs palīgaparātu veido:
orbīta, tās fascijas,
muskuļi,
plakstiņš,
asaru dziedzeri.
Plakstiņš
Tas ir izaugums, kura pamatu veido saistaudi, tam ir izteiktas divas virsmas :
ārējā – ādas
iekšējā – konjungtīvas
starp tām ir šaura vidējā, kur atrodas 2-3 skropstu rindas.
Ārējo ādas daļu izklāj daudzkārtains plakans epitēlijs (virskārta nedaudz pārragota). Derma raksturojas ar šaurām, labi izveidotām kārpiņām. Saistaudos atrodas matiņi, mata folikuli un sviedru dziedzeri.
Iekšējo virsmu izklāj konjungtīvas epitēlijs, kas ir daudzkārtains cilindrisks, tajā var būt atšķirīgas kausveida šūnas. Saistaudos (dermā), salīdzinoši ar ādas virsmu, nav izteiktas kārpiņas.
Konjungtīvas pusē (plakstiņa vidū) ir blīva saistaudu plātnīte – tarsus. Tā nosaka plakstiņa formu, to balstot. Tarsālās plātnītes rajonā atrodas īpaši dziedzeri – glandulae tarsales. Tie ir līdzīgi tauku dziedzeriem un tiem ir vairākas grupiņas, holokrīns tips.
Saistaudos ādas pusē atrodas muskulis, kurš aizņem lielu zonu un ir labi inervēts. Augšdaļā tas beidzas ar saistaudu cīpslaisno daļu – tendo muskuli levatoris palpebrae superioris. Otrā cīpslas daļa iestiepjas līdz tarsālajai plātnītei.
M.ciliaris palpebrae. Ar skropstām parasti saistās tauku dziedzeri jeb Zeisa dziedzeri. Vēl starpzonā blakus var atrast modificētus sviedru dziedzerus jeb Molla dziedzerus, tie sekretē pēc apokrīnā tipa. Aptuveni tajā vietā, kur beidzas tarsālā plātnīte, var atrast asaru jeb Volfringa dziedzerus. Fornix rajonā ir Krauzes asaru dziedzeri.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants