Vērtējums:
Publicēts: 31.01.2003.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Akmeņogles', 1.
  • Referāts 'Akmeņogles', 2.
  • Referāts 'Akmeņogles', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Akmeņogļu pārstrāde. Akmeņogļu pārstrādi veic termiski. Karsējot akmeņogles, to struktūra pamazām noārdās, veidojot vienkāršākas struktūras savienojumus.

Akmeņogļu termiskajai pārstrādei ir vairākas metodes:

1. Koksēšana. Akmeņogļu lielāko daļu pirolizē, tas ir, karsē aptuveni 1200 ºC temperatūrā bez gaisa piekļuves. Rūpniecībā šo procesu sauc par koksēšanu. Galvenie koksēšanas produkti ir: kokss, akmeņogļu darva un akmeņogļu gāze.
• Kokss ir praktiski tīrs ogleklis. To izmanto čuguna un tērauda ieguvē no dzelzsrūdas, kā arī par kurināmo.
• No akmeņogļu darvas, to frakcionēti destilējot, iegūst benzolu, toluolu, naftalīnu, antracēnu un citus savienojumus, to skaitā skābekli, slāpekli un sēru saturošus aromātiskos savienojumus, piemēram, fenolu, piridīnu, tiofēnu. No akmeņogļu darvas ir izdalīts vairāk nekā 300 savienojumu.
• Akmeņogļu gāze ir vairāku gāzu (H2, CH4, CO, C2H6, NH3, CO2, H2S u. c.) maisījums. Akmeņogļu gāzi nav ieteicams izmantot par kurināmo, jo tā satur slāpekļa un sēra savienojumus, kas sadegot piesārņo gaisu. No šīs gāzes, laižot to cauri sērskābes šķīdumam, izdala amonjaku amonija sulfāta veidā. Amonija sulfātu izlieto par slāpekļa mēslojumu. Akmeņogļu gāzi izmanto arī par izejvielu ķīmiskajā rūpniecībā.

Autora komentārsAtvērt
Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „Akmeņogles”.

Saite uz darbu:
https://www.atlants.lv/w/703163

Sūtīt

E-pasts ir nosūtīts.