Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Banku sistēma', 1.
  • Referāts 'Banku sistēma', 2.
  • Referāts 'Banku sistēma', 3.
  • Referāts 'Banku sistēma', 4.
  • Referāts 'Banku sistēma', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Banka ir kredītiestāde, kas piesaista uz laiku brīvos naudas līdzekļus, veic norēķinu un kredīta, vērtspapīru, valūtas, naudas apgrozības regulēšanas un vērtību glabāšanas operācijas.
Komercbanka ir institūcija, kas sniedz finanšu pakalpojumus, pieņem noguldījumus un izsniedz kredītus.
Lielākajā daļā attīstīto valstu (arī Latvijā) ir divpakāpju banku sistēma, kas sastāv no pirmā līmeņa bankas –centrālās jeb emisijas bankas –un otrā līmeņa bankām jeb kredītiestādēm –komercbankām, krājbankām, investīciju bankām, hipotēku bankām, krājaizdevumu sabiedrībām, apdrošināšanas kompānijām, pensiju fondiem.
Komercbanku un citu kredītiestāžu darbības kontroli Latvijā veic Latvijas Banka. Latvijas Republikā izveidotās komercbankas un citas kredītiestādes ir juridiskas personas. Tās darbojas saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem, saviem statūtiem un Latvijas Bankas norādījumiem. [1]
Banku sistēma ar katru gadu attīstās aizvien vairāk, pilnveidojot sevi ar daudziem jaunumiem un uzlabojumiem. Pēdējo gadu laikā banku sistēmas skaitliskie rādītāji ir auguši ļoti strauji. Banku kredītu apjoms salīdzinot ar iepriekšējā gada apjomu ir audzis aptuveni par 50%, aktīvi ir auguši vairāk nekā par 40%, noguldījumu apjoms ir palielinājies vairāk nekā par 35%. Tiek plānots, ka šogad svarīgākais banku darbību raksturojošais rādītājs –peļņa –salīdzinājumā ar iepreikšējo gadu pieaugs vairāk nekā trīs reizes. Tas liecina, ka banku sistēma šobrīd ir stabila un nekādi satricinājumi nav gaidāmi. [2]


2. LATVIJAS BANKA UN CITU BANKU SISTĒMAS DARBĪBA

Latvijas Republikas centrālā banka ir Latvijas Banka. Latvijas Bankas galvenais mērķis ir regulēt naudas daudzumu apgrozībā, lai saglabātu cenu stabilitāti valstī. Latvijas Banka pieder Latvijas valstij, taču tā nav pakļauta valdībai. Latvijas Banka darbojas sakaņā ar likumu „Par Latvijas Banku”. Latvijas Banku uzrauga Saeima, kas arī ievēl tās prezidentu uz sešiem gadiem. Latvijas Bankas gūtā peļņa tiek sadalīta atbilstoši likumam un ieskaitīta valsts kasē. Centrālā banka nosaka naudas bāzi –apgrozībā laisto naudu un obligātās naudas rezerves.

Autora komentārsAtvērt
Nosūtīt darbu e-pastā

Tavs vārds:

E-pasta adrese, uz kuru nosūtīt darba saiti:

Sveiks!
{Tavs vārds} iesaka Tev apskatīties interneta bibliotēkas Atlants.lv darbu par tēmu „Banku sistēma”.

Saite uz darbu:
https://www.atlants.lv/w/700934

Sūtīt

E-pasts ir nosūtīts.