Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 01.10.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
  • Konspekts 'Darbaspēka tirgus un cena. Darba alga', 1.
  • Konspekts 'Darbaspēka tirgus un cena. Darba alga', 2.
  • Konspekts 'Darbaspēka tirgus un cena. Darba alga', 3.
  • Konspekts 'Darbaspēka tirgus un cena. Darba alga', 4.
  • Konspekts 'Darbaspēka tirgus un cena. Darba alga', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Kas nosaka pilnīgo un nepilnīgo konkurenci darbaspēka tirgū? Darbaspēka tirgū eksistē dažādi konkurences veidi. Var iedalīt divas galvenās konkurences veidus: pilnīga konkurence un nepilnīga konkurence.
Pilnīga konkurence ir tāda tirgus struktūra, kurā visus procesus regulē pieprasījuma un piedāvājuma likuma darbība. Darbaspēka tirgū tādas konkurences veidu nosaka liels skaits neatkarīgu pircēju un pārdevēju, kuri nevar diktēt darba algas līmeni. Tādā tirgū eksistē darbaspējas brīva kustība un brīvi pieejama informācija par visiem tirgus darbībām. Līdzsvara cena veidojās sakara ar pieprasījuma un piedāvājuma samēru, un konkurences ietekmi.
Jebkuru tirgus struktūru, kurā nav pilnīgas konkurences, sauc par nepilnīgo konkurenci. Kad darbaspēka tirgū pastāv nepilnīga konkurence, tad atšķirīgo arodu specifika nosaka nekonkurējošās profesijas. Darbaspēka tirgū nepilnīgas konkurences apstākļos ir sastopams monopsons un oligopsons, kā arī monopols un oligopols. Tas nozīme, ka pārdevējs ir spējīgs diktēt darba algas līmeni darbaspējās tirgū.1…

Autora komentārsAtvērt
Atlants