Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.01.2017.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Mantojuma prasība', 1.
  • Konspekts 'Mantojuma prasība', 2.
  • Konspekts 'Mantojuma prasība', 3.
Darba fragmentsAizvērt

*!!Neatraidāmā mantinieka tiesības uz neatņemamās daļas izdošanu īstenošana nav mantojuma prasība un tā nedrīkst atstāt ietekmi uz testamenta spēkā esamību un tas nav grozāms. Atbilstoši CL 670.p. mantojuma prasības mērķis ir atzīt prasītāju, vai nu par vienīgo mantinieku vai par līdzmantinieku. Neatraidāmais mantinieks nevar tikt atzīts par mantinieku, kas pretendē uz visu mantojumu vai viņam pienākošos mantojuma daļu CL izpratnē, pretējā gadījumā tiek pārkāpta visa CL ietvertā materiāla neatņemas daļas institūta būtība. Tā kā „neatraidāmais mantinieks” tiesību satura ziņā nav atzīstams par „mantinieku” CL izpratnē, viņa celtā prasība nebūs mantojuma prasība, bet gan mantiska prasība par viņam pienākošās neatņemamās daļas (puses no likumiskās mantojuma daļas vērtības) izdošanu (CL 788.p.).
Neatraidāmā mantinieka tiesības izprasīt sev piekrītošo neatņemamo daļu (testamentārās un līgumiskās mantošanas gadījumā):
*Ja kāds neatraidāms mantinieks testamentā palicis neievērots vai bez likumiska iemesla atstumts no mantojuma, viņam ir tiesība prasīt, lai nodala viņa neatņemamo daļu, vai arī, ja viņam novēlēts mazāk par šo daļu, lai to papildina. Citādā ziņā testaments patur savu spēku (788.p.);
*Mantojuma līgumos jāievēro noteikumi par neatņemamo daļu, ja vien tie, kam tā nākas, paši tieši vai piedaloties līgumā, nav atteikušies no savām tiesībām. Ja tas nav ievērots, tad kā mantojuma atstājējam dzīvam esot, tā arī pēc viņa nāves, neatraidāmie mantinieki var līgumu apstrīdēt (642.p.).

Autora komentārsAtvērt
Atlants