Vērtējums:
Publicēts: 21.01.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Referāts 'Grieķu mitoloģija', 1.
  • Referāts 'Grieķu mitoloģija', 2.
  • Referāts 'Grieķu mitoloģija', 3.
  • Referāts 'Grieķu mitoloģija', 4.
Darba fragmentsAizvērt

12 Olimpa dievi.
Ir divpadsmit Olimpa dievu: Zevs, Poseidons, Hēra, Dēmetra, Hestija, Apollons, Artemīda, Hēfaists, Arejs, Atēna, Afrodīte un Hermejs.
Zevs bija vīrs brieduma gados, sprogainu bārdu un viļņainiem, līdz pleciem izaugušiem matiem. Viņa atribūti – pērkons un zibens (epiteti: zibeņmetis, mākoņu kliedētājs, mākoņu savācējs u.c.), kā arī egīda – Hēfaista dāvinātais vairogs, kuru vicinot Zevs izraisīja vētras un lietusgāzes. Dažkārt Zevu attēloja ar uzvaras dievietes Nīkes skulptūru vienā rokā, ar scepteri – otrā.
Ūdens stihijas valdnieks Poseidons bija ārēji līdzīgs savam brālim. Ar savu atribūtu trijžuburi viņš kustināja un nomierināja jūras viļņus. Viņš bija arī vēju valdnieks. Ar trejžburi Poseidons tricināja zemi un nodalīja vienu no otra kalnus, lai izveidotos ūdeņiem bagātīgas ielejas. Viņa laulātā draudzene bija Okeāna meita Antitrita.
Zeva māsa un laulāta draudzene Hēra tika godāta, ka laulību aizgādne; viņa iemiesoja uzticību. Hēra uzraudzīja tikumību, par kuras pārkāpšanu stingri sodīja (īpaši tas attiecās uz viņas konkurentēm: Īo viņa pārvērta par govi, Kallisto – par lāceni u.tml.). Hēru, kuras kults bija cieši saistīts ar Peloponēsu, raksturo varaskāre un godkārība. Viņu iztēlojās kā cēlu sievieti ar diadēmu. Laulībā ar Zevu viņa dzemdēja jaunības iemiesojumu Gebu, Areju un Hēfaistu.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants