Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 20.04.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 1.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 2.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 3.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 4.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 5.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 6.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 7.
  • Konspekts 'Pašvaldību uzbūve, to nepieciešamība un veidošanās', 8.
Darba fragmentsAizvērt

Pašvaldība jeb municipalitāte ir administratīvi teritoriāla vienība valsts sastāva ar noteiktu teritoriju un tajā dzīvojošiem iedzīvotājiem. Parasti pašvaldība izvietota ap pilsētu vai citu apdzīvotu vietu vai to grupu. Vairumā valsts pašvaldība ir mazākā administratīvi teritoriālā vienība.
Latvijā ir divu veidu pašvaldības:
1)vietējās pašvaldības-pilsetu, novadu un pagastu pašvaldības;
2) rajona pašvaldības.
Pagasti un pilsētas var apvienoties, izveidojot plašākas administratīvi teritoriālās vienības- novadus. Līdz ar to tiek panākta lielāka mēroga ekonomija un racionālāk tiek sadalīti vietējie resursi. Pašvaldību kompetencē ietilpst svarīgāko sociālo pakalpojumu sniegšana tās teritorijā dzīvojošiem iedzīvotājiem. Tai skaitā, komunālie pakalpojumi, teritorijas labiekārtošana un tās sanitārā tīrība; nodrošināt iedzīvotāju izglitību, rūpeties par kultūras pasākumiem, sekmet vitējo un nacionālo tradīciju un kultūras vērtību saglabāšanu. Pašvaldības nodrošina veselības aprūpes piejamību, kā arī veicina iedzīvotaju veseligu dzivesveidu, nodrošina iedzīvotājiem sociālo palīdzību, sniedz palīdzību iedzīvotājiem majokļu jautājumu risināšanā, sekmē uzņēmējdarbību, rūpējas par nodarbinātību, gādā par sabiedrisko kārtību,nosaka zemes izmantošanas un apbūves kārtību, organizē sabiedriskā transporta pakalpojumus.
Latvijā ir 26 rajonu pašvaldības un 527 vietējās pašvaldības, tai skaitā – 53 rajona un 7 republikas pilsētas: 35 novadi, kas ietver pilsētas un pagastus ka savas iekšējās teritoriālās vienības; 432 patstāvīgas pagastu pašvaldības.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants