Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.06.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Makroekonomika', 1.
  • Konspekts 'Makroekonomika', 2.
  • Konspekts 'Makroekonomika', 3.
  • Konspekts 'Makroekonomika', 4.
  • Konspekts 'Makroekonomika', 5.
  • Konspekts 'Makroekonomika', 6.
Darba fragmentsAizvērt

Makroekonomika pēta galveno ekonomikas teorijas problēmu: ierobežoto resursu izmantošanu no nacionālās ekonomikas vai tās lielu sastāvdaļu pozīcijām.
Modelis ir ekonomisko parādību funkcionālo sakarību loģiska, grafiska vai algebriska izteiksmes forma. Tajos izmanto 2 veidu mainīgos lielumus :1.) ekzogēnos, 2.) endogenos. Ekzogēnie mainīgie ienāk no ārpuses kā izejas informācija, bet endogenie veidojas modeļa iekšpusē un ir risinājuma rezultāts.
Makroekonomikas pamatproblēma: panākt stabilu līdzsvarotu ekonomikas attīstību un ierobežoto resursu maksimāli racionālu izmantošanu. Tātad,
Makroekonomika ir valsts ekonomiskās politikas teorētiskā bāze.
Svarīgo mērķi, lai sasniegtu- panākt augstāku sabiedrības dzīves līmeni.
Lai īstenotu ekonomikas attīstības sasniegšanu, jāvirza šādi uzdevumi:
1. Ekonomiskā izaugsme: Jo lielāku daudzumu labākas kvalitātes preču un pakalpojumu spēj saražot sabiedrība, jo augstāks ir tās dzīves līmenis.
2.Ekonomiskā efektivitāte: Tā paredz racionālu pieejamo resursu izmantošanu. Sabiedrībai jācenšas ar minimālām izmaksām saņemt max atdevi no saviem ierobežotajiem ražošanas resursiem.
3.Ekonomiskā būtība: patērētajiem un ražotājiem- jādod pēc iespējas lielāka brīvība viņu darbībā. Taču nedrīkst būt absolūti un nekontrolējami brīvi, jo tas var radīt haosu un bremzēt ekonomisko izaugsmi.
4.Pilnīga nodarbinātība: Ikviens, kas spēj un vēlas strādāt, būtu jānodrošina darba vieta, taču tas neizslēdz ekonomiski pamatota bezdarba pastāvēšanu jeb dabisko bezdarba līmeni.
5.Cenu stabilitāte. Jācenšas izvairīties no cenu svārstībām, kas rada ekonomisko nestabilitāti.
6.Ekonomiskā drošība: Sabiedrības locekļu aizsardzību pret ekonomiskiem, sociāliem un citu veidu riskiem.
7.Taisnīga ienākumu sadale: Ja ienākumi tiek apzināti vienādoti, tas grauj stimulus vairāk un labāk strādāt. Savukārt, ja pastāv pārlieku liela ienākumu diferenciācija, tas rada sociālu spriedzi, kas negatīvi ietekmē ekonomikas attīstību.
8. Optimālās tirdzniecības bilances veidošana.
Kontroljautajumi:
1.Kādu ekonomisku mērķi cenšas sasniegt sabiedrība, ja tiek minimizētas izmaksas un maksimizēta atdeve no ierobežoto resursu izmantošanas? Ekonomisku efektivitāti.
2. vispārīgais cenu līmenis un bezdarbs tiek aplūkots: makroekonomika.
3.Kura problēma attiecas uz makroekonomiku: bezdarba pieaugums; inflācijas līmeņa paaugstināšanās, iekšzemes kopprodukta samazināšanās; bet neattiecas: kartupeļu piedāvājuma pieaugums tirgū.…

Autora komentārsAtvērt
Atlants