Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.02.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Ir
Laikposms: 2000. - 2010. g.
  • Konspekts 'Maksājumu bilance: Latvijas pieredze', 1.
  • Konspekts 'Maksājumu bilance: Latvijas pieredze', 2.
  • Konspekts 'Maksājumu bilance: Latvijas pieredze', 3.
  • Konspekts 'Maksājumu bilance: Latvijas pieredze', 4.
  • Konspekts 'Maksājumu bilance: Latvijas pieredze', 5.
Darba fragmentsAizvērt

Veiciet Latvijas valsts maksājumu bilances un tās politikas analīzi/apskatu par laika periodu no 2001.-2006.g., īpašu uzmanību pievēršot tekošajam kontam un tā deficītam.
Valsts maksājumu bilance ir statistikas pārskats par ekonomiskiem darījumiem starp vienas valsts rezidentiem un pārējo pasauli (nerezidentiem) noteiktā periodā. Valsts maksājumu bilances rādītāji tiek atspoguļoti nacionālās valūtas vienībās. Tā parāda cik preču, pakalpojumu valsts izved/ ieved, parāda vai valsts no ārpasaules aizņēmās/ aizdod līdzekļus un vēl maksājumu bilance parāda to, ko dara CB – vai savas rezerves palielina/ samazina, vai tās sakarā parādās termins „rezidents”. Maksājumu bilances nozīmē rezidents ir kaut kas tāds, kas atrodas dotajā valstī. Valsts maksājumu bilancē ir 2 galvenie posteņi: tekošais konts un finanšu konts. Tekošais konts ir tā maksājumu bilances daļa, kurai ekonomisti pievērš vislielāko uzmanību, jo tekošajā kontā tiek atspoguļots, kādi ir valsts ieņēmumi no preču un pakalpojumu, kapitāla un transfertu kustībām un kādi ir valsts izdevumi šajos posteņos. Kapitāla konts ir maksājumu bilances posteņu grupa, kas fiksē starptautiskā finansu kapitāla plūsmu. Kā arī tas ir ārzemju īpašumtiesību uz vietējiem aktīviem neto izmaiņas.
Maksājumu bilances statistika ietver maksājumu bilances, starptautisko investīciju bilances, ārējā parāda un tiešo investīciju statistikas datus. Mēneša maksājumu bilances (pamatrādītāju) sagatavošanas mērķis ir operatīvi sniegt informāciju par ekonomiskajiem darījumiem ar ārvalstīm, nodrošinot makroekonomisko procesu savlaicīgu analīzi. Mēneša maksājumu bilances (pamatrādītāju) dati tiek publicēti 30. darbadienā pēc pārskata mēneša beigām. Ceturkšņa dati (maksājumu bilance, starptautisko investīciju bilance, ārējais parāds un tiešās investīcijas) sniedz detalizētāku informāciju par ekonomiskajiem darījumiem ar ārvalstīm, un tie tiek publicēti 85. dienā pēc pārskata ceturkšņa beigām. Statistisko datu sagatavošanas pamatprincipu aprakstu mēneša datiem sk. mēneša biļetenā "Latvijas Maksājumu Bilance (Pamatrādītāji)" un ceturkšņa datiem – ceturkšņa biļetenā "Latvijas Maksājumu Bilance".1

Autora komentārsAtvērt
Atlants