Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 27.06.2022.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
Laikposms: 2016. - 2020. g.
2021. - 2025. g.
  • Konspekts 'Diskusija. Darba tiesības, uzdevumi', 1.
  • Konspekts 'Diskusija. Darba tiesības, uzdevumi', 2.
  • Konspekts 'Diskusija. Darba tiesības, uzdevumi', 3.
  • Konspekts 'Diskusija. Darba tiesības, uzdevumi', 4.
  • Konspekts 'Diskusija. Darba tiesības, uzdevumi', 5.
Darba fragmentsAizvērt

3) Vai darbinieku var atlaist no darba, iepriekš neizsakot nekādu piezīmi vai rājienu? Pamatojiet atbildes!
Lai darba devēja uzteikums būtu spēkā esošs, tam, pirmkārt, jābūt tiesiski pamatotam, otrkārt, uzteikumam jābūt izteiktam, ievērojot likumā noteikto darba līguma uzteikšanas kārtību.
Darbinieka uzvedība ir viens no darba devēja uzteikuma izteikšanas likumīgiem pamatojumiem. Atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmās daļas 1. punktam darbinieka neierašanās darbā bez attaisnota iemesla ir būtisks darba līguma un uzņēmumā noteiktās iekšējās kārtības pārkāpums.
Jāpiebilst, ka likumā nav noteikts darba devēja pienākums par minēto pārkāpumu disciplināri sodīt darbinieku vai izteikt brīdinājumu. Tāpat arī nav noteikts konkrēts pārkāpumu skaits, par kuru darbiniekam var uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz minēto pantu. Fiksēts darbā neierašanās fakts ir pamatojums darba attiecību izbeigšanai.
Darba likuma 90. pantā ir noteikti darbinieka disciplinārsoda veidi darba kārtības vai darba līguma pārkāpuma gadījumos – piezīme un rājiens:
Par noteiktās darba kārtības vai darba līguma pārkāpšanu darba devējs darbiniekam var izteikt rakstveida piezīmi vai rājienu, minot tos apstākļus, kas norāda uz pārkāpuma izdarīšanu.
Pirms piezīmes vai rājiena izteikšanas darba devējs rakstveidā iepazīstina darbinieku ar viņa izdarītā pārkāpuma būtību un pēc tam pieprasa no viņa rakstveida paskaidrojumu par izdarīto pārkāpumu.

Autora komentārsAtvērt
Redakcijas piezīmeAtvērt
Atlants