Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 26.11.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Vai sabiedrībā nepieciešama nevienlīdzība un stratifikācija', 1.
  • Konspekts 'Vai sabiedrībā nepieciešama nevienlīdzība un stratifikācija', 2.
  • Konspekts 'Vai sabiedrībā nepieciešama nevienlīdzība un stratifikācija', 3.
Darba fragmentsAizvērt

Atbilde. Sabiedrības stratifikācijas analīze palīdz ne tikai izprast esošo sabiedrības sociālo noslāņošanos, bet arī dod iespēju prognozēt iespējamās sociālās pretrunas sabiedrības attīstībā, un šajā sakarā arī paredzēt svarīgākos politiskās darbības akcentus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Sociālā stratifikācija ir viena no sabiedrības sociālās struktūras konkrētām izpausmēm. Sociālā stratifikācija nozīmē sabiedrības sadalīšanos (noslāņošanos) slāņos jeb stratos ar nevienlīdzīgo sociālo stāvokli. Tātad sociālā stratifikācija raksturo nevienlīdzību starp dažādām cilvēku grupām.
Stratifikācija vienmēr ir saistīta ar sabiedrības noslāņošanos grupās, kurām ir augstāka vai zemāka vieta un arī rangs (prestižs) sabiedrības sociālajā hierarhijā.
Sociālā stratifikācija ir raksturīga visiem vēsturiskiem laikmetiem un dažāda tipa sabiedrībām, taču tās izpausmes ir ļoti dažādas.
Galveno lomu cilvēku sabiedriskajā novērtēšanā iegūst tā ieguldījums sabiedriski derīgajā darbā.
M.Vēbers par sociālās stratifikācijas iemesliem uzskatīja cilvēku grupu atšķirības pēc to saistības ar bagātības lielumu, iespējamo varas realizācijas apjomu un sabiedrisko prestižu (novērtējumu).…

Autora komentārsAtvērt
Atlants