Vērtējums:
Publicēts: 04.01.2021.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
  • Konspekts 'Dispersās sistēmas', 1.
  • Konspekts 'Dispersās sistēmas', 2.
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi
Vielu daļiņas dabā un cilvēku veidojumos sastopamas dažādās daudzumu attiecībās un stāvokļos. Cilvēks ikdienā saskaras ar dispersajām sistēmām. To sastopamība ir plaša – no metālu sakausējumiem līdz pat pārtikas produktiem. Ikviens no mums lieto metāla izstrādājumus kā galda piederumus, darbarīkus, santehniku. Šie visi ražojumi izgatavoti no metālu sakausējumiem, kas ir klasiski cietie šķīdumi. Plašāk lietotie metālu sakausējumi ir misiņš, dažādas bronzas, kur dispersijas vide ir varš. Šiem sakausējumiem piemīt labas nodilumizturības un elektrovadītspējas.
Cilvēka gremošanas orgānu sistēma sākas ar muti, kur pirmo ķīmisko barības vielu šķelšanu veic siekalas. Tas ir koloidāls šķīdums, kur dispersijas vide ir ūdens, bet fāze – gremošanas fermenti, piemēram, amilāze, maltāze. Šajā šķīdumā fermenti nav pilnībā sadalījušies molekulās, to izmērs ir aptuveni 1 – 100 nm, tādēļ siekalas ir koloidāls šķīdums.
Pārtikā jau izsenis tiek lietota organiska skābe – etiķskābe, ko lieto kā garšvielu dārzeņu marinēšanā, gaļas ēdienos. 9% galda etiķa šķīdums ir īsts šķīdums, tajā nav iespējams jebkādā veidā saskatīt skābes daļiņas – acetātjonus un ūdeņraža jonus. Bez etiķa klātbūtnes nevar pilnvērtīgi pagatavot arī kāpostu ēdienus.

Autora komentārsAtvērt
Atlants